İmar Planı İtirazı Nasıl Yapılır?

 

İmar konusunun oldukça aktif olduğu son günlerde imar planı itirazı da merak edilen konular arasında yer almakta olup, imar planına itiraz ise bağlı bulunan belediye tarafından tespit edilmiş olan yerlere 1 ay gibi bir süre ile ilan etme durumunda bu 1 aylık sürede itiraz edilme hakkı bulunmaktadır. Peki, imar planına itiraz nasıl yapılır, nereye yapılmalıdır gibi konular da merak edilmekte olup, sizlere bu konular hakkında ayrıntılı bilgi verirken, imar planı itiraz süreci ne kadar sürüyor bu konulara da değineceğiz.

İmar Planı İtiraz Süreci

 

Büyükşehir belediyeleri, belediyeler, valilikler veya özel kanunlarla planlama yetkisi verilmiş kurum ve kuruluşların imar uygulaması kapsamınca yoğunluk ve düzenleme adı altında hazırladıkları imar planları bulunmaktadır. Bu planlar hazırlandıktan sonra duyurulmak amacı ile 1 ay süre ile ilan edilme zorunluluğuna sahiptir. Bu 1 aylık süre duyurulma durumu olduğu için eğer ki vatandaş imar planı itirazı olarak gördüğü belli başlı unsurlar bulunuyor ise itiraz etme hakkına sahiptir. Tabi ki bu 1 ay süre ile sınırlıdır. Yapılan itirazlar ise Belediye Meclisi tarafınca incelenmekte olup, 15 gün içerisin de belli bir karara bağlanmaktadır. Eğer ki karar süreci askıya alınmış, tamamlanmamış olması durumunda ise imar planına karşı dava açılma hakkı bulunmaktadır. İmar planı itiraz süreci olarak ilk bağlı bulunan belediyeye dilekçe verilmesi gerekilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz