İmar Planı Nedir, Nasıl Yapılır?

Son dönemde özellikle de kentsel dönüşüm çalışmalarının artması ile beraber sıklıkla gündeme gelen imar planı, imar uygulamasının gerçekleştirileceği yerin düzen ve yoğunluğu, yolları ile uygulamaya esas olacak diğer tüm bilgilere yer verilen 1/1000 ölçek kullanılarak hazırlanan belgeye imar planı denilmektedir. Son derece detaylı bir plan türü olup üzerine kadastral durumda işlenir.

İmar Planı Nasıl Yapılır?

İmar planının hazırlanması yetkisi belediyelere aittir. Taşınmazın adres olarak bağlı olduğu belediye tarafından ilgili taşınmaza yönelik olarak imar planı düzenlenir. Belediye ilçe ve şehrin gelişimini bu imar planları üzerinden belirler. Bu nedenle imar planları büyük bir öneme sahiptir. Şehir plancıları genelde 1/100.000 ya da 1/50.000 gibi büyük planlar hazırlar. Ardından bu planlar 1/5.000 ölçeğine düşürülerek nazım planına çevrilir. Nazım planının içerisinde haritaların yanı sıra bu planlara ait olan notlarda bulunur. En son aşamada ise şehir plancıları tüm bu verileri kullanarak 1/1.000 ölçeğinde imar planına dönüştürülür.

Arsanın Üzerine Ne İnşa Edileceği Bu Planlarda Gösterilir

Arsa seçimi yapılırken dikkate alınan planlar imar planlarıdır. Çünkü arsanın üzerine inşa edilebilecek olan yapıları gösteren belge imar planıdır. Bu planda şehir ve ilçelerin ihtiyaçları detaylı bir şekilde gösterilir ve bu ihtiyaçların karşılanmasına yönelik planlama gerçekleştirilir. O taşınmaz üzerine imar planının üzerinde yer alandan farklı bir yapının yapılması mümkün değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz