İmar Planı Revizyonu Ne Demek?

İmar uygulamasının gerçekleştirileceği yerin uygulamaya esas olacak bilgilerinin detaylı bir şekilde gösterildiği kadastral durumu da işlenerek hazırlanan planlara imar planı adı verilmektedir. Bu plan içerisinde uygulama yapılacak yerin yapı adaları, bu adaların yoğunluk ve düzenleri, yolları ile uygulamaya tabi tutulacak tüm ayrıntılara detayları ile yer verilmektedir. Peki, imar planı revizyonu ne demek?

İmar Planı Revizyonu Nedir?

Daha önce ilan edilen bir imar planı için çeşitli sorunlar çıkması ya da mevcut durumu ile ihtiyaca yanıt vermekte yetersiz kalması durumunda planının tamamının ya da bir bölümünün değiştirilmesi işlemine imar planı revizyonu adı verilmektedir. Eski imar planının tamamının ya da büyük bir bölümünün plan yapım teknikleri kullanılarak yenilenmesi ile oluşturulan yeni imar planına imar planı revizyonu adı verilmektedir.

Çevre Düzeni Planları Nasıl Uygulamaya Alınır?

İlçe belediyeleri ya da büyükşehir belediyeleri tarafından yapılan çevre düzeni planları bakanlık tarafından onay verilmesi durumunda uygulamaya alınmaktadır. Onaylı olan planlar plan kapsamında yer alan idare ya da kurumlara yollanmakta, ilgili idare ve kurumlar tarafından askıya çıkarılmaktadır. İmar planının askıya çıkması söz konusu yenilenen planın gerçek ve tüzel kişilerin incelemesi adına 1 ay süresince yayımlanmasıdır. Bu süre zarfında itiraz edilmeyen imar planı değişiklikleri kabul edilmiş sayılarak uygulamaya alınır. Süre dolduktan sonar imar planına itiraz mümkün değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz