İmar Planı Yok Ne Anlama Gelir?

İmar uygulaması gerçekleştirilen alanın yollarını, yapı adalarını ve uygulamada esas olacak diğer tüm bilgilerin en ince ayrıntılara kadar gösterildiği, üzerine kadastral durumunda işlenmiş olduğu planlara imar planı adı verilmektedir. Peki, bir alanın imar planı olmaması ne anlama gelir?

İmar Planı Yok Ne Demek?

İmar planının olmaması demek o alanın genelde belediye sınırları dışarısında kaldığı anlamına gelmektedir. Yani belediye sınırlarının dışarısında kalan yerler için imar planı hazırlanmaz. Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği 02 Kasım 1985 tarihinde 18916 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alınmıştır. Yürürlüğe giren bu yönetmeliğin amacı bunun gibi imar planı bulunmayan alanlarda gerçekleştirilen yapılaşmanın çevre, sağlık ve fen şartlarına uygun bir şekilde hayata geçirilmesini sağlamaktır.

İmarsız Arsaya Ev Yapılır Mı?

İmar planı yapılmayan toprak parçaları tarla ya da arazi olarak isimlendirilmekte olup bu nedenle imarsız arsa diye bir kavram aslında yoktur. Çünkü bir toprak parçasının arsa olarak kabul edilebilmesi için mutlaka üzerinde imar planı yapılması gerekmektedir. İmarsız arazi ya da tarla üzerine konut yapılması da mümkün değildir. İmar izni yani imar planı olmayan yerlerde yapılan inşaatlar için yıkım kararı verilmesi kaçınılmazdır. Sahip olduğunuz ya da konut yapmak istediğiniz toprak parçasının imar planı olup olmadığını öğrenmek isterseniz internetten sorgulama yapmanız da mümkündür. Arsanın imar planı varsa buna göre plan yapmanız gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz