İmar Planına İtiraz Edilebilir mi?

İmar planı, büyükşehir belediyeleri, belediyeler, valilikler veya özel kanunlarla planlama yetkisi verilmiş kurum ve kuruluşlarca hazırlanan, imar uygulaması yapılan yerin yapı adalarını, bunların yoğunluk ve düzenini, yolları ve diğer bilgileri ayrıntılarıyla gösteren plana verilen isimdir.

İmar planları onaylandıkları tarihten itibaren askıya çıkıyor ve söz konusu planlara itiraz etmek istendiği takdirde, itiraz süreleri içerisinde halledilmesi gerekiyor. İtiraz süresi sona erdiği durum da plan kesinleşmiş oluyor.

Onaylanmış, kesinleşmiş imar planı için iptal ve itiraz süresi son ilan tarihinden sonraki 60 gün olarak belirleniyor. Ve bu süre dışınca herhangi bir uygulama işlemi tesis edilmeyip, açılan dava süre açımı sebebiyle reddedilme ile sonuçlanıyor.

İmar planı için itiraz süresinin aşılması ile ilgili Danıştay Karar örneği şu şekilde;

İmar planına itiraz süresinin kaçırılması..

ÖZET: Onaylı imar planının iptali istemiyle son ilan tarihini izleyen günden itibaren 60 günlük süre geçtikten çok sonra ve herhangi bir uygulama işlemi tesis edilmeksizin açılan davanın süre aşımı nedeniyle reddedilmesi gerektiği hk.

Düzenleyici işlem niteliğinde olan imar planına karşı, planın 3194 sayılı Yasanın 8. maddesi uyarınca yapılan ilanın son gününü izleyen günden itibaren 60 gün içinde ya da imar planı uyarınca uygulama işlemi tesis edilmesi halinde bu işlemin tebliğ tarihini izleyen günden itibaren 60 gün içinde dava açılması mümkündür.

Uyuşmazlık konusu olayda ise, 21.05.1990 onaylı imar planının iptali istemiyle açılan bu davanın son ilan tarihini izleyen günden itibaren 60 günlük süre geçtikten çok sonra ve herhangi bir uygulama işlemi tesis edilmeksizin 09.06.1997 gününde açıldığı anlaşıldığından, davanın süre aşımı nedeniyle reddedilmesine ilişkin idare mahkemesi kararında sonucu itibariyle isabetsizlik görülememiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz