Yerleşik Alan Nedir?

İmar planı bulunmayan ve genişleme alanlarını da içerisine dahil ederek baz alınan meskenlere yerleşik alan adı veriliyor. Mahalle, köy ve mezralar gibi alanların az önce de belirttiğimiz gibi gelişme alanlarının da içerisine dahil edilerek hesaplanan arazilerdir. Kararlar Belediye Meclislerince alınır ve sınırlar da bu doğrultuda resmi olarak çizilir. Herhangi bir plan içerisinde yer almayan ve nüfus olarak güncel sayımlarda 10.000’in altında bir rakam ile karşımıza çıkan alanlar yerleşik alan olarak biliniyor. Köy ve mezralar buna en güzel örneklerden bir tanesidir. Bu alanlarda yapılacak herhangi bir çalışma için az önce de söylediğimiz gibi sınırlar dahilinde hareket etmeniz gerekiyor ve belli sınırlar dışına da çıkamıyorsunuz.

İskan dışı alanlarda da aynı durum söz konusudur ve yalnızca ticari amaç ile kullanılabilir. Son nüfus sayımlarında 10.000’in altında bir nüfus söz konusu ise yerleşik alan olarak kayıtlara geçiyor ve bu yüzden bazı beldeler, nüfus sayımı dönemlerinde dışarıda hususi göç alarak nüfusu daha fazla gösterme çabası içerisine giriyor, bunun tek nedeni ise daha fazla yatırım alabilmek ve hizmetlerden daha kusursuz bir şekilde yararlanabilmek olarak karşımıza çıkıyor. Daha çok köy ve mezralar bu alanlar arasında yer alıyor ve hizmet alma potansiyeli en düşük alanlar olarak da biliniyorlar. İşte bu yüzden nüfus sayımlarında genellikle büyük hatalar yapılıyor ve yatırım planlarına ortak olabilmek adına çevre illerden, ya da çevre köylerden bu alanlara büyük bir nüfus aktarımı yapılıyor. Yerleşik alanlarda çok fazla çalışma yapılmıyor, bu yüzden illegal yöntemler ve çalışmalar ile nüfusun daha fazla gösterilmesi gibi durumlara da gerekli önlemler alınamıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz