İmar Revizyonunu Kimler Gerçekleştirir?

İmar planı imar uygulamalarının hayata geçirilmesi için hazırlanmakta olup bazen hazırlanan bu planlar ne yazık ki ihtiyaca yanıt verme konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda sorunu ortadan kaldırmak için hazırlanan yeni imar planına imar revizyonu adı verilmektedir. Peki, imar revizyonunu kimler gerçekleştirir?

İmar Revizyonunu Yapma Yetkisi Kime Aittir?

Uygulama ya da nazım imar planlarının yetersiz kaldığı ya da uygulamanın çeşitli sorunlar nedeni ile hayata geçirilemediği durumlarda planın bir bölümünün ya da bütüne yakın olan bölümünün revize edilmesi işlemine imar revizyonu adı verilmektedir. Bu revizyonu kimin yapabileceği hususu “İmar Planlarının Yapımını Yükümlenecek Müellif ve Müellif Kuruluşlarının Ehliyet Durumlarına Ait Esaslar” yönetmeliğinde yer almaktadır.

Bu yönetmeliğin 6. Maddesinin B fıkrası içerisinde yer alan maddeye göre “Planlama işlerini yapacak mükelliflerde, Üniversite, Akademi veya Yüksek Okulların şehir planlama, bölge planlama, kentsel tasarım veya mimarlık fakülte veya bölümlerinden, şehir plancısı, bölge plancısı, kentsel tasarımcı veya mimar ünvanları alarak mezun olmaları veya bu disiplinlerden birinde lisansüstü öğrenimi yaparak Master veya Doktor derece ve ünvanlarını kazanmış” olması şartlarını taşıyan kişiler imar revizyonu yapma hakkına sahiptir. Yani sadece doktora derece ve unvanını kazanan yukarıdaki grupta yer alan kişiler imar revizyonu yapma hakkına sahiptir. İlgili bölümlerden lisan üstü mezun olunması şartı da aranmakta olup yine aranılan bölümlerden mezun olunması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz