İmar planlarının ihtiyaca cevap vermemesi halinde nazım ve uygulama durumları imar tadilatı kapsamında yer alıyor. Peki bu imar tadilatı nedir? İşte imar tadilatı planı hakkında merak edilenler…

İmar tadilatı nedir?

Onay almış ve mevcut olan haritalar ile kadastral durumu olan arazilerin kullanış biçimleri ile bölgede ilerideki nüfus sayısı gibi ulaşım ve birçok sorunu belirlemek amaçlı 1/1000 ile 1/1500 arası ölçekte hazırlanarak bir raporun ortaya çıkarılması ve planların yer almasına nazım imar planı deniyor.

Uygulama planı merak edenler ise nazım imar planına uygun olarak hazırlanmış olan bazı bölgelerin, adaları, düzeni ve yol gibi bazı uygulamalarını imar uygulama kapsamında birçok detayını göstermek amacıyla 1/1000 oranında düzenlenmiş bir rapor olarak bilinir.

İmar tadilatının hazırlanma durumu ise, nazım ve uygulama planlarının istenilen ihtiyaçlara bir nevi yanıtsız kalması halinde gerekiyor. Bu bakımdan bu cevapsız ihtiyaçların karşılanması için imar tadilatı planı gerekmekte.

İmar tadilatı yapımı

Hem nazım hemde uygulama planları ihtiyaca yanıtsız kaldığında, yada uygulamanın problem teşkil etmesi halinde, planın tamamı yada bir kısmı belirlenmiş tekniklere uygun halde yenilenmesiyle ortaya çıkan plan olarak ifade ediliyor.

İmar tadilatı planı için gerekli belgeler neler?

İmar tadilatı planı oluşturmak için bir adet TC numarası ile telefon adresiniz ve ikametgah adresinizin yer aldığı dilekçe. Buna ek olarak tapunuzun fotokopisi ile kimlik fotokopisi ve Koordinatlı plan örneğini hazır etmeniz gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz