İmar Planları ile İlgili Yeni Çalışmalar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Kanunu kapsamında yeni çalışmaların yapılacağını, imar planı tadilatlarının zorlaştırılacağını açıkladı.

Kararlar, İmarla İlgili Her Adımı Etkileyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yönetmeliklerin yanı sıra İmar Kanunu konusunda da bazı çalışmaların yapıldığını, alınan kararların imarla ilgili atılacak her adımı etkileyeceğini söyledi. Mehmet Özhaseki’nin açıklamaları;  “İmarda birtakım plan tadilatları oluyor ve ‘Bu plan tadilatlarıyla birilerine rant sağlanıyor, emsal artıyor, kim yapıyor, kim alıyor, ne oluyor burada’ gibi bir düşünce oluyor. Bu nedenle imar planı tadilatları zorlaştırılacak artık.” şeklinde oldu.

Müteahhit Gruplarıyla Görüşüldü

Mehmet Özhaseki, imarda 100 metrekare ev yapma hakkı bulunan kişinin, bu hakkını 250 metrekareye kadar çıkartıp istismar oluşturmasının engellendiğini şu sözleri ile belirtti;

“Bütün müteahhit gruplarıyla konuştuğumuzda, ‘Şu imardaki 100 metrelik hakkınıza size ne kadar daha avantaj sağlarsak sizi rahatlatmış oluruz. Nereler için?’ dedik. ‘Asansör boşluğu, giriş, balkon, yangın bacası, ikinci yangın merdiveni, bunlar için size kaç metrekare lazım? ‘Yüzde 30 yeter’ dediler. Biz biraz daha esneterek yüzde 37’lere kadar uzattık. Eğer 100 metrekare bir ev istiyorsanız bu yönetmeliğe göre şu anda yüzde 35’e kadar kullanabilirsiniz ama eskisi gibi 250 metre yapamazsınız. Buna istismar deniyor. Bunların önüne geçecek şekilde bir yönetmelik yayınladık ve rahatladı bana göre de. Bundan sonra herkes buna göre hareket edecek.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz