İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım tarafından açıklanan imar yönetmeliğinde yapılacak olan değişikliklere göre, stüdyo dairelere son veriliyor.Cu

İmar Yönetmeliğinde Büyük Değişim! 
İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım tarafından açıklanan imar yönetmeliğinde yapılacak olan değişikliklere göre, stüdyo dairelere son veriliyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yatay mimari çağrısından yola çıkarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar yönetmeliğinde değişikliğe gidiyor. Yeni yönetmeliğe göre, beş katlı binaların yerini üç katlı binaların alması ile yoğunluk azaltılacak ve yatay mimariye doğru bir yönelim var.
İNDER Başkanı olan Nazmi Durbakayım’a göre, stüdyo daireler kullanım amacının dışına çıkmış durumda. Bu yüzden stüdyo daireler yerine, minimum olarak 28.5 metrekare büyüklüğünde olan 1+1 daireler yapılmaya başlanacak. Söz konusu dairenin içinde 12.00 metrekare büyüklüğünde bir oturma odası, 9.00 metrekare büyüklüğünde bir yatak odası, 3.30 metrekare büyüklüğünde mutfak ya da yemek pişirme alanı, 3.00 metrekare büyüklüğünde banyo, 1.20 metrekare büyüklüğünde tuvalet olacak. Toplam olarak 28.50 metrekare büyüklüğünde olacak dairelerin ölçüleri de minimum olarak belirtildi.
Nazmi Durbakayım, yeni yönetmeliğe göre yoğunluğun artmasının önüne geçileceği yönündeki açıklamalarını; “Yol cephesi 30 metre, derinliği 40 metre olan 1.200 metrekarelik düzgün bir dikdörtgen arsayı örnek olarak ele alalım. Normal şartlarda yüzde 40 TAKS ile taban oturumu 480 metrekare olması gerekiyor. Yeni yönetmeliğe göre yoldan 5’er metre komşulardan 3’er metre çekilmek sureti ile taban alanı eni (30-2×3)=24 metre, derinliği (40-5×2)= 30 metre olmak üzere 720 metrekarelik bir alan taban alanı olacak. Daha öncesinde emsal 2 olan bir yerde 1.200×2=2.400 metrekare inşaat hakkı olan ve 2.400/480=5 kat yapılabilen arsa, yeni TASK oturumundan dolayı 2.400/720=3.3 katlı bina yapılabilecek anlamına geliyor.”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.