İmarda park alanını belirlerken mevcut ağaç dokusunu dikkate alarak imar planı oluşturulur. Ağaçlandırma işlemi yapılırken toprak veya toprak örtüsü tesviye edilenin zemin katın altında, derinlikte olması ve uygun standartları sağlaması gerekir. Çocuk parkı, otopark ve havuz gibi alanları plan ile oluştururken 1 katı, h=4,50 metreyi geçmemesi gerekir. Taban alanı ise kat sayısı totalde 0.03 olması gerekmektedir. Taşınabilir malzemelerin yapılması şartı ile kafe, muhtarlık, çay bahçesi, güvenlik kulübesi, taksi durağı gibi tesislerin yapılması ve kentte yaşayan kişilerin bitki örtüsü ile dinlenerek ihtiyaçlarını karşıladığı alanları kapsamaktadır.

İmar Park Alanı Kamulaştırma

 

Devlet veya kamu tüzel kişiler, kamu yararına olduğu durumlarda özel mülkiyette bulunan taşınmaz malların tümünü ya da bir kısmını gerçek fiyatı üzerinden, peşin ödemek koşulu ile kanunda belirtilen Anayasa’nın 46. Maddesine göre kamulaştırma ayrıca alanlar üzerinde idari irtifaklar kurmaya yetkili olacaktır. Kamulaştırma bedeli peşin olarak yapılır. Fakat büyük enerji ile sulama projeleri, yeni ormanların yetiştirilmesi, tarım reformunun uygulanması gibi alanların bedellerinin ödeme şekli kanunda belirtilir. Kanunda belirtilen bedellerin taksitle ödenebileceği durumlarda, taksitlendirme süresi 5 yılı aşmamaktadır. Bu durumda taksitler eşit şekilde ödenir.

Park Alanı Planlanırken

 

İmar planında park yeri için alan planlanırken özel mülkiyete konu dahilinde ise kamulaştırma söz konusu olmaktadır. Kamulaştırma durumunda arsa veya konutun değeri kadar mal sahibine ücret olarak ödenebilir. Yada takas yöntemi ile eşdeğer mal üzerinden ödenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz