İmarda Yeni Durum Resmi Olarak Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlayarak 1 Ekim 2017 itibari ile yürürlüğe alacağını duyurduğu Planlı Alanlı İmar Yönetmeliği hakkında sektörden gelen talepleri değerlendirmeye alarak bir dizi değişiklik yapılacağını duyurmuştu. Bakanlık tarafından yürütülen çalışma tamamlandı ve “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Atrium Yeniden Tanımlandı

Yapılan düzeltmelerden biride otel ve otel benzeri yapıların ortası açık merkezi alanlarını tümünü kapsayan atrium tanımının yeniden gerçekleştirilmesi oldu. Daha önce yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında emsal haricinde kalan tüm alanların toplamının parselin toplam alanının emsale esas olan bölümünün yüzde 30 sınırını aşamayacağı maddesi de esnetilerek emsal dışı kalan alanlar yeniden düzenlendi.

Artık 28 Metrekareden Daha Küçük Daire Üretilemeyecek

Yeni düzenlemeler ile beraber artık 1+0 daire üretimi gerçekleştirilemeyecek ve yeni üretilecek olan konut projelerinde en küçük daire tipi 1+1 daireler olacak. Yine bu daireler en düşük 28 metrekare olarak dizayn edilebilecek. Yani kanuni olarak 28 metrekareden daha küçük daire üretimi yeni yürürlüğe giren yönetmelik ile beraber resmen yasaklanmış oldu. Yeni yönetmelikte ayrıca “Yapı ruhsatına uygun olarak yapımına devam eden yapılarda, plan iptali olması halinde seviye tespiti yapılarak inşaat durdurulur. Mahkeme kararında yer verilen iptal gerekçeleri de dikkate alınmak koşuluyla hazırlanacak yeni imar planına göre mevcut haliyle ya da tadilatlı olarak korunması mümkün olan yapıların devamına izin verilir. Korunması mümkün olmayanların ise ruhsatları iptal edilerek inşaatın durdurulma tarihine kadar ruhsat ve eki projelerine uygun olarak yapılan kısmı müktesep hak kapsamında değerlendirilir.” hükmü artık geçersiz sayılarak iptal edilmesine karar verildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz