İmarda Yeni Rant Vergisi

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda taslak olarak hazırladığı ve daha sonra ise gündemden kalkarak rafa kaldırılan imarda yeni rant vergisi tekrar gündeme geldi. İmarda rant vergisi konusunun tekrar gündeme gelmesi ise tabi ki vatandaşların aklında pek çok soru oluşturmuş olup, imarda rant vergisi nedir, ödemeler nasıl belirlenecek, nasıl ödenecek gibi ilerlemektedir. Biz sizler için bu konuda araştırmalar yaptık ve tüm sorularınıza cevap vererek gündem de olan rant vergisi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

 

İmarda Rant Vergisi Nedir?

 

İmarda rant vergisi, taşınılmaz maliklerin ve taşınılmazın arsanın değerlenmesi sonucunda artan değer yani değer artış payı olarak bilinmektedir. Bu durum ise imar rant vergisi olarak belirlenecek olup, değer artışı durumunu ise tespit komisyonu araştırarak karar verecektir.

İmarda rant vergisi ödenmez ise tapu kütüğü şerh edilecek olup, parselle ilgili olarak ipotek, satış, kiralama gibi işlemler yapılamaz hale gelecek. Bu durum bedelin ödenmemesi durumunda ortaya çıkacağı için ödenmesi durumunda ise ortadan kalkacaktır. Değer artış payı ödemeleri ise yüzde 30’luk kısmı imar planı değişikliği adına acıkacak olan dairelere yapılırken, yüzde 30’luk kısmı ise bakanlığa ait olan dönüşüm projeleri hesabına, kalan yüzde 40’lık olan kısım ise Maliye Bakanlığına yatırılacak.

Plan değişikliği yapılmayacak olan bölgelerde bulunacak olup, bu değişiklikler ise Kıyı Kanunu, Organize Sanayi Bölgeler (OSB), Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Kentsel Dönüşüm Kanunu içerisine giren yerler için yapılmayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz