İmarı Olmayan Araziye ev inşa etmek mümkün müdür?

İmar uygulaması yapılmayan bir arazi parçası olan arazi sınırları tepeler, dağlar, yollar, duvarlar, orman yolları veya tabelalarla belirlenir.

Evin inşası ve nasıl yapılması gerektiğini İmar Kanunu ve yönetmelikleri belirler. Yeniden yapılanma ile ilgili mevzuata göre, imar izni bulunmayan yerlerde inşaat yapılamaz. Bazı durumlarda imarsız sayılabilecek arazilerde tarla vasfında toplam alanı 250 m² %5 yapı izni verilmektedir. Bu yapılar tarımsal amaçlı yapıldığı için imara açık olduğu söylenemez. Bununla birlikte İmarı olmayan Araziye konut yapılır mı Sorusun’un cevabı “Hayır Ev yapılamaz.” Şeklinde olduğu ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte, belirli koşullar altında ve bazı sınırlarda, imarsız dahi olsa yapı yapılabilir. Bununla birlikte, imar planında izin verilen alanlarda; Ev, izin verilen oranlarda yapılabilir. İzin verilen planın dışına çıkılamaz.

Tarla Vasfındaki Arazilere Yapı Yapılabilir mi?

Daha önce tarla vasfındaki arazilerin yüzde 5 ‘lik bir kısmına yapı yapılabileceğini belirtmiştik. Bu yapılar konut amaçlı olmamalı ve sadece tarımsal amaçlar için yapılmış olmalıdır. Dolayısıyla İmarsız Araziye Konut Yapılır mı sorusu için yine hayır konut yapılamaz. Örnek olarak tarlanız var ve %5 yapı yapma hakkına sahipsiniz. Buraya yapacağınız yapıyı tarımsal amaç ismi altında yapıp konut olarak kullandığınızda herhangi bir sorun yaşamazsınız fakat tapuda ev olarak geçmeyebilir ve farklı bir isimde yapı isimlendirilebilir.

Hatırlatma : Tarla vasfındaki arazilere 250m² yapı yapılabilmesi  için en az 5000 metrekarelik araziye sahip olmalısınız.

Bu şartları sağlıyorsanız ilgili kuruma başvurarak yapı ruhsatı için iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz