İmarsız Arsaya Prefabrik Yapılabilir Mi?

Prefabrik evler kısa sürede monte edilebilen, temel atılma zorunluluğu bulunmayan, çevre kirliliği oluşturmayan ve son derece kolay bir şekilde kurulabilen evler olarak kabul ediliyor. Ancak yine de prefabrik ev kurmak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Peki, imarsız arsaya prefabrik yapılabilir mi?

Prefabrik Evlerde İmar İzni Aranır Mı?

Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen prefabrik evler İmar Kanunu çerçevesinde incelendiğinde bu kanunda yer alan yapı tanımının içine giriyor. Bu nedenle prefabrik evlerde yapı olarak kabul edildiği için İmar Kanunu içinde yer alan tüm koşulları karşılaması gerekiyor. Yani kanunlarda prefabrik konutlar için hiçbir şekilde istisnai durumlar uygulanmıyor.

Bu nedenle kişinin prefabrik ev yapmak istemesi durumunda da imar izni alması zorunluluğu bulunuyor. Yapı ruhsatı almak isteyen kişilerin ise bunun için ya şahsen ya da vekalet verdikleri kişiler aracılığı ile il özel idarelerinin ya da belediyelerin imar birimlerine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

İmarı Olmayan Arsaya Prefabrik Yapılır Mı?

Ne yazık ki imarı olmayan arsalara prefabrik yapı yapılmasına kesinlikle izin verilmiyor. Yani imarsız arsaya yapılan prefabrik konutlar kaçak yapı sayılıyor ve tespit edildikleri anda yıkılıyorlar. Yine kaçak yapı olduğu için bu evlere elektrik, su ve doğalgaz aboneliği alınması gibi haklarda bulunmuyor. Ancak % 5 imarlı gibi arsanın belirli bir oranına imar verilmesi durumunda bu bölümde prefabrik konutun bu alana yapılması mümkün oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz