En Fazla Borcu Olan Ülke: ABD

Uluslararası Para Fonu (IMF) raporundaki bilgilere göre, dünya genelinde en fazla borcu olan ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu.

19 Trilyon 940 Milyar Dolarlık Borç

Dünya genelindeki hükümetlerin toplam borcu 63 trilyon doları aşıyor. Toplam borcun büyük bir payına sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nin 19 trilyon 940 milyar dolar borcu bulunuyor. ABD’yi ikinci sırada 11 trilyon dolar borç ile Japonya, üçüncü sırada 5 trilyon dolar borç ile Çin takip ediyor. Çin ve Japonya’nın borçlarının büyük bir kısmı yerel para biriminden ve hükümetlerin, kendi vatandaşlarına olan borcundan oluşuyor. Listenin dördüncü sırasında 2 trilyon 454 milyon dolar ile İtalya, beşinci sırasında 2 trilyon 375 milyon dolar ile Fransa yer alıyor.

Türkiye’nin Borcu 230 Milyar Dolar

Hazine Müsteşarlığı verilerine bakıldığında, ülkemizin Eylül ayı itibariyle bulunan 230 milyar dolarlık merkezi yönetim borcu, milli gelire oran ile yüzde 30’un altında yer alıyor. Borcun, toplam kürseler borçların yalnızca yüzde 0,4’üne denk geldiği de belirtiliyor.

Japonya’nın Milli Gelire Oranla Borcu Yüzde 240

Milli gelir oranına göre en fazla borcu bulunan ülke, yüzde 240 ile Japonya oldu. İkinci sırada yüzde 181,6 ile Yunanistan, üçüncü sırada yüzde 148,7 ile Lübnan, dördüncü sırada yüzde 132,6 ile İtalya ve beşinci sırada da yüzde 130,3 ile Portekiz yer alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz