Türkiye’nin Konut Artışında Büyük Gerileme Görüldü!

Türkiye konut alanında büyük çalışmalar yapmakta ve farklı projeleri hayata geçirmektedir. Bu projelerde TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da desteği görülmektedir. Aynı zamanda yabancı yatırımcılarla da irtibat halinde olan Türkiye, gayrimenkul alanında yaptığı faaliyetlere devam etmektedir.

Son zamanlarda IMF, konut alanında yapılan çalışmaları rapor etmiş ve ilgileriyle paylaşmıştır. IMF’den elde edilen raporlara göre Türkiye’nin konut artışında büyük bir gerileme olduğu görülmektedir.

Türkiye Konut Artışında 37. Sıraya Geriledi

Konut projelerinin öncüsü olarak Türkiye, son dönemlerde düşük değerlerde konut inşası gerçekleştirmiştir. Buna bağlı olarak ülkemizde yer alan konutların fiyatları düşmektedir. Konut fiyatlarının düşmesi, ülkenin ekonomik durumu ve teşvik politikalarının da olumsuz anlamda etkilenmesine neden olmuştur. Konur artışlarında daha önceki yıllarda zirve isimler arasında yer alan Türkiye, bu yıl IMF’den alınan raporlara göre 37. Sıraya gerilemiştir.

IMF Konut Alanında Ülke Sıralaması Yaptı

Uluslararası Para Fonu(IMF), konutların artışı ve düşüşü üzerine tespit çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında belli değerlere ulaşan IMF, ülke bazında sıralamalar yapmaktadır. Elde edilen verilere göre; konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke Sırbistan olmuştur. Sırbistan bu alanda %19,5’lik bir artış göstermiştir. Aynı zamanda konut fiyatlarının en çok düştüğü ülke olarak da Brezilya belirlenmiştir. Daha önceki yıllarda üst sıralarda yer alan Brezilya, konut fiyatlarını %16.7 oranında düşürmüştür.

Türkiye’de %2.7’lik Konut Fiyatı Artışı Oldu

IMF’den alınan bilgilere göre, Türkiye’de konut fiyatları artışında %2.7’lik bir artış olduğu belirlendi. Buna bağlı olarak Türkiye, diğer ülkeler arasında 37. Sırada yer aldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz