İMSAD “Satışlar Düşük, Konut Arzı Yüksek”

Sektörün en çok itibar gören raporları arasında yer alan Türkiye İMSAD sektör raporu Ekim ayı sonuçları açıklandı. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından hazırlanan Ekim ayı raporunda uzun süredir tartışılan “inşaat sektöründe balon var mı” iddialarını destekleyecek veriler dikkat çekti. Rapora göre sektör hızlı büyüyüşünü sürdürüyor ancak sektörde artık temkinli bir bekleyiş yaşanıyor.

Sıkıntı Yoğun Arz Yapılması 

Türk ekonomisinin en büyük itici gücü olarak kabul edilen inşaat sektörünün en büyük sıkıntısı sektöre her geçen gün yeni müteahhitlerin girmesi olarak gösteriliyor. Sektörde çok sayıda üretici bulunduğu içinde konut arzı önlenemez bir şekilde yükseliyor. Yüksek arz nedeni ile konut satışları konut talebinin gerisinde kalıyor ki bu da konut sektöründe ileriki dönemlerde bir kriz yaşanması riskini oldukça yükseltiyor. Yeni konutlarda stok erime hızı düşerken Şubat ayından bu yana stok erime hızı büyük bir oranda düşüş gösteriyor.
 
Ekim Ayında Konut Satış Rekoru Kırılıyor 

Aslında konut satış rakamları büyük oranda artıyor. Özellikle de toplu konut üreticileri tarafından gerçekleştirilen kampanyalar, faizsiz konut kredisi ve peşinatsız konut satışı gibi kampanyalar sayesinde konut satış rakamlarında hızlı bir yükseliş yaşanıyor. Ancak konut satış rakamları artsa da konut üretim sayısı da aynı oranda arttığı için yine de sektörde önlenemez bir konut stok sorunu oluşuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz