İndirimli Elektrik Nedir?

 

Özellikle son zamanlarda indirimli elektrik konusu gündemde yerini korumakta olup, indirimli elektrikten yararlanmak isteyen kişiler indirimli elektrik nedir, nasıl kullanılır gibi soruları merak etmektedir. İndirimli elektrik ise serbest olan tüketicilerin elektrik tedarikçilerini değiştirerek farklı bir firmadan hizmet alması durumunda ortaya çıkmaktadır. Devletin belirlediği şirketler üzerinden kesinti gibi bir durum olmadan hatta sayaç değişimi bile yaşamadan direk olarak geçiş sağlanabilirken, indirimli tarifelerde yararlanarak indirimli elektrik avantajından yararlanmanız mümkün olacaktır. Bu hizmet 2001 yılında gündeme gelmiş olup, ilk olarak fabrikalara sunulmuştur. 2013 yılında ise küçük işletmeler ve ev tüketicilerine de sunulmuş olup, Serbest tüketici olan herkes elektrik tedarikçilerini değiştirebilir.

İndirimli Elektrikten Kimler Yararlanabilir?

2000 kWh elektrik tüketimi sağlayan yani aylık ortalama 75 TL fatura ödeyen Serbest Tüketici olarak sayılmakta olup, bu kişiler 2017 yılından itibaren yürürlüğe giren elektrik tedarikçilerini değiştirebilir. Bu şekilde daha ucuz elektrik kullanımı sağlayabilirken, devletin belirlediği firmalardan uygun olanı seçerek kullanabilir. Firmalar ise iki şekilde tarife imkanı sunmuş olup, bu tarifeler ise;

Sabit Birim Tarifeler: Sabit birim tarifeler taahhütlü bir seçenek sağlamakta olup, kWh birim fiyatı değişmeksizin her ay aynı tutarı ödeyerek her ay aynı tüketimi sağlamanızı sağlayacaktır. Bu taahhüt süresi boyunca geçerli olacaktır.

TEDAŞ Endeksli Tarifeler: Bu da taahhütlü bir seçenek olup, bunda ise taahhüt süresi boyunca sürekli olarak indirimden yararlanma imkanınız olur. Fakat bu seçenekte devletin 3 ayda bir yaptığı tarifeden etkilenme imkanınız olabilir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz