İngiltere’de Konut Fiyatlarındaki Düşüş

Tüm dünyayı etkisi altına alan global ekonomik kriz, İngiltere’deki konut fiyatlarını da etkiledi. En çok emlak sektörünü etkileyen global kriz İngiltere’deki konut fiyatları aralık ayı verilerine göre yıllık bazda sadece yüzde 0,5 yükseliş gösterdi.

Kasım 2018’e Göre %0,7 Düşüş

 

2018 Kasım ayında açıklanan verilerde ülkedeki konut fiyatlarında bir yıllık süreçte yüzde 1,9 oranında artış gösterdiği açıklanmıştı. Aralık ayı verilerine bakıldığında ise yüzde 0,5 oranındaki artış, ülkedeki emlak sektörünün ekonomik krizden etkilendiğini gözler önüne serdi. 2013 yılından beri en düşük seviyeye düşen emlak konut fiyatları, Kasım 2018’de 0,4 oranında aylık artış oranının düşük görülmesi ülkedeki emlak sektörünü endişelendirmişti. Ancak Aralık 2018’deki verilerde Kasım ayına oranla yüzde 0,7 düşüş gerçekleştirdiği açıklanınca sektördeki endişe iyice yükseldi.

2019 İçin Konut Fiyatlarının Artması Bekleniyor

 

Nationonwide Baş ekonomisti Robert Gardner, konut fiyatlarındaki artış oranının düşmesindeki asıl nedenin arz talep dengesinin korunamaması olduğunu dile getirdi.  Global ekonomik krizin ne getireceği konusunda endişeli olduklarından bahseden Gardner, krizin etkilerinin belirginleşmesi ve krizin etkilerinin giderek azalması durumunda konut fiyatlarındaki değişimin de olumlu etkileneceğinden bahsederken, 2019 yılında umutlu olduklarını dile getirdi. 2018 yılının kasım ayında İngiltere’deki bir konutun ortalama bedeli 214,044 sterlin iken 2018 yılının Aralık ayında bir konut için ortalama fiyat 212,281 sterline geriledi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz