2019 Lojman kira bedeli

İnşaat Alanına Neler Dahildir?

Yapı inşaat alanı yapılan inşaat alanının bütün katlarının alanı olarak bilinmektedir. İnşaat alanı içerisinde dahil olan ürünler yapılar nelerdir? Bugünkü yazımızda bunları inceleyeceğiz. Yapı inşaat alanı olarak tanımlanan inşa edilen bütün katlarının alanı olarak tanımlanabilmektedir. İnşaat alanı içerisinde yasal olarak dahil olan şeyler; ışıklar, avlular ve iç bahçeler hariç olmak üzere, binanın bodrum kat, asma kat ve çatı arasında yer alan mekanlar, binanın çatı veya bahçe katları, binanın herhangi bir yerinde bulunan balkonlar ve açık çıkmalar ile binadaki ortak alanlara dahil edilebilmektedir. Kısacası İnşaat alanı içerisine dış mekanlar dahil bina alanına yapılan tüm inşaatlar dahil olmaktadır.

Katlar Alanına Dahil Olan Yapılar

İnşaat içerisinde yapılan katlar içerisinde direkt olarak inşaat katına dahil olan alanlar mevcut olmaktadır. Katlar alanına dahil olan yapılar; kanopiler, giriş saçakları, avlular, güneş, rüzgar, yağmur ve kar etkisine karşı üstü örtülü bir veya birden fazla kenarı açık olan ve bağımsız bölümler ile irtibatlı zemine oturan teraslar, çatı terasları ve çatı bahçeleri bulunmaktadır. Temelden bir şekilde çatıya taşıyıcı bir sistem ile birlikte doğrudan bağlantılı ve binaya bitişik istinat duvarları kat alanlarına dahil olan yapılardandır.

Ayrılan Sığınaklar ve Otoparklar

Asansör boşlukları, sahanlıklar, ışıklıklar, çöp, atık ve hava bacaları, tesisat galeri, şaft ve bacalar bina içerisinde bulunan diğer yapılardandır. Yapı inşaat alanında %3’ünü geçmeyen ortak alan veya binaya ait olan yalnızca tesisatın geçirilmiş olduğu alanlar ile birlikte kazan dairesi ve teshin merkezi binaya ve tesise ait arıtma tesisi, su sarnıcı, gri su toplama havuzu, yakıt ve su depoları ile silolar, trafolar, jeneratör, kojenerasyon ünitesi, eşanjör ve hidrofor bölümleri bina alanına dahil olan bölümlerdendir. Bunlar ile birlikte bütün cepheleri neredeyse tamamı toprağın altında kalan katlarda yer alan tek başına bağımsız bölümlerden oluşturmayan veya bir bağımsız bölümün eklentisi veya parçası olmayan bölümlerde bina alanına dahildir. Bina içerisinde yer alan jimnastik salonu, oyun ve hobi odaları, yüzme havuzu, sauna gibi sosyal tesis ve spor bilimleri bina alanına dahil olmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz