İnşaat Bitirme Sürelerinde Hazırlıklar Başladı

İnşaat sektörünü rahatlatmak ve tüketiciyi korumak adına çalışmaları başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilk adım atıldı. Geçtiğimiz yılın ağustos ayında bakanlık, inşaat sektörü temsilcilerinin kendilerine ilettikleri talepleri dikkate alarak hazırlıklara başladı. Talepler üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak konuyu ticaret bakanlığına iletti. Hükümet, tüketiciyi korumak adına hareket ederek, inşaat sektöründe atılan bu adım ile yaşanacak herhangi bir daralmanın önüne geçti. Belli hususlar durumunda, inşaat bitirme süresini 48 aya uzatmak amacıyla hazırlıklar yapmaya başlandı.

İnşaat Alanına Göre Bitirme Süresi

 

Ticaret Bakanlığı tarafında bulunan talepler ile piyasadaki koşullar değerlendirilerek hazırlanan kanun Meclis’e iletildi. Hazırlanan düzenlemelere göre; inşaat alanı 10 bin metrekarenin altında ise inşaatı bitirme süreleri 30 ay olacak. İnşaat alanı 10 ile 15 bin metrekarenin arasında ise inşaatı bitirme süresi 36 ay, 15 ile 20 bin metrekarenin arasında ise bitirme süresi 42 ay olacak. Eğer, 20 bin metrekarenin üzerinde ise yapı ruhsatı alındığı tarihten itibaren 48 ay olacaktır.

Sektörde Gecikmeden Dolayı Oluşabilecek Zararlar

 

Nazmi Durbakayım (İnşaatçılar Derneği Başkanı) inşaat sektöründe, inşaatı bitirme sürelerinde gecikmeler olabileceğini dile getirdi. Olası gecikmelerden dolayı ise inşaat sektöründe telafisi olmayan zararlar söz konusu olduğunu dile getirdi. Bu yönde alınacak olan kararla inşaat sektöründe rahatlama olacağı açıklamasında bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz