İthalata Yönelik Vergilerde İndirim

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün ve beraberindeki heyeti bakanlık kabulünde, Katar’da yaşanan kriz gibi gündemdeki konular ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Krizin Türkiye’ye Yansıması Beklenmiyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Katar’da yaşanan krizin, ülke ile aralarındaki ilişkiyi bitiren ülkelerin olayını, kardeşler arasında yaşanan ufak bir tartışma, tatsızlık olarak gördüğünü belirtirken, krizin ülkemize yansımayacağını, sıçramayacağını düşündüklerini belirtti. Nihat Zeybekçi, Türkiye’nin gelişmeleri yakından takip ettiğini de ekledi.

“Bizim Duruşumuz Belli”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türk müteahhitlerinin bu gibi krizlerden etkilenmeyeceğini, gereken tedbirlerin alındığını şu açıklamaları ile belirtti; “Türk müteahhitlerinin, şirketlerinin ekonomik menfaatlerinin bundan olumsuz etkilenmeyeceğini ümit ediyoruz, biliyoruz, gerekli her türlü tedbiri alıyoruz. Bu anlamda bir olumsuzluk görmüyoruz. O coğrafyadaki kardeşlerimizle bu problemin üzerinden en kısa sürede gelineceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanımıza bu süreçte aldığı inisiyatiften dolayı Türk özel sektörü, ekonomisi adına teşekkür ediyorum. Onun öngörüsü ve basiretiyle süreci çok güzel bir şekilde yürütüyoruz şu anda, bir problem görmüyoruz. Kriz Türkiye’ye sıçrar mı? Asla böyle bir şey öngörmüyoruz. Bugün söylediği veya bugün yaptığı yarın farklı olan bir ülke değiliz. Bizim duruşumuz belli.  Bu işlerin barışla çözülmesi, ülkelerin menfaatlerini zedelemeden çözülmesi hep istediğimiz olmuştur. İnşallah kısa sürede çözülür.”

Türk Domatesinin Kalitesini, Başka Hiçbir Yerde Veremezler

Nihat Zeybekçi, Rusya’nın, Türkiye’den ithal edilen ürünlere koymuş olduğu kısıtlamalarla ilgili görüşmelerdeki son durumla ilgili şu bilgileri verdi;

“Bizden kurtuluş yok. Ya Türkiye’den alacaksın ya da Rusya’da bir Türk’ten alacaksın. Rusya’yı gerek teknoloji, gerek bilgi birikimi, gerek yatırımcılarımızın orada bunu üretmeleri anlamında destekliyoruz. Bizim için dışarıdan gelen biri yatırım yapıp üretmeye başladığında bizim için artık milli bir şirkettir ve Türk malıdır o, Rusya’da aynı şekilde bakıyor. Orada üretilmesini önemsiyor. Bununla ilgili de teşvik tedbirleri almışlar. Rusya sera yatırımlarını, Rusya’da üretilmesini destekliyor. Bu saygı duyulması gereken bir şeydir. Bunda diyeceğimiz hiçbir şey yok. Çünkü enerji maliyetleri anlamında daha avantajları var. Ne derece yapabilirler bunu göreceğiz. Şundan yüzde 100 eminim, asla Türk domatesinin kalitesini, Anadolu topraklarında üretilen o güzel tadını asla hiçbir yerde veremezler. O en büyük avantajımız.”

İnşaat Demiri ithalatına Gümrük Ayarı

Nihat Zeybekci, inşaat demiri konusunda yaşanan sıkıntılara ilişkin soru üzerine, Türkiye’nin bu alandaki kurulu kapasitesinin yeterli olduğunu vurguladı.

Son dönemlerde inşaat demiri sıkıntısı yaşandığını belirten Nihat Zeybekçi; Bu alanda Tükiyenin kapasitesinin üst düzey olduğunu öyledi.
Referandum sonrasında İnşaatta beklenen hareketlilik ivmesinin yakalandığını ve yüksek talep artışı yaşandığını belirten Nihat zeybekçi bu süreç içerisinde inşaat üreticisini koruyacaklarını belirtirken bu süreci suistimal eden kişilerinde olabileceğine vurgu yaptı.

Zeybekci sözlerine şöyle devam etti, “Demir sektöründe Türk üreticilerini yüzde 30’luk ilave Gümrük Vergisi ile koruyoruz. Yüzde 30’luk Gümrük Vergisi’ni kayda değer şekilde aşağı çekiyoruz. Bakanlar Kurulu kararı çıkana kadar bunu açıklama niyetinde değilim ama kayda değer, yarısına kadar bir indirime gidiyoruz.” diye belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz