Konutlarda Senetli Satış Oranı Yüzde 47

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan Sektör Raporu Mayıs 2017 verilerine göre, yılın ilk üç ayı içerisinde alınmış olan yapı ruhsatlarında gerileme görülürken, yeni iş iştahında da zayıflama söz konusu oldu.

Peşinat Kullanım Oranı Yüzde 18

Her ay düzenli olarak, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan sektör raporu, 2017 yılının Mayıs ayı içerisindeki veriler ile yayınlandı. Sektör raporu sonuçlarına göre, yılın ilk üç ayı içerisindeki dönemde alınan yapı ruhsatlarında ve yeni iş iştahında gerileme söz konusu oldu. Rapora göre, mevcut bulunan konutlar için iyileştirme ya da yenileme gerekmesi durumunun, inşaat ve inşaat malzemesi sanayisi için önemli bir potansiyel olduğu görülüyor. Rapora göre, 2017 yılı sonrasında markalı konut projelerinden konut sahibi olanların peşinat kullanım oranları yüzde 18 oranına düştü.

Senet Oranı Yüzde 47

2017 yılı Mayıs ayı sektör raporuna göre, markalı konut projelerinden konut sahibi olan kişilerin banka kredisi oranları yüzde 35’e ve senet oranları da yüzde 47’ye ulaştı. Senetlerin oranının yüzde 50’ye yakın olmasının önemli bir gelişme olduğu belirtilirken, marka üreticilerinin riske girdiğinin de altı çizildi.

Hane Halkı Borçlanma İhtiyacı Duyuyor

2017 yılının ilk dört ayının incelendiği sektör raporuna göre, konut sahibi olan kişilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanma oranları hane halkı hakkında birçok bilgi veriyor. Peşinat kullanım oranının yüzde 18’e gerilemesi, hane halkının tasarruf oranının azaldığını ve borçlanma gereksinimi duyduğunu ve düşük kredi faizlerinin de borçlanma eğilimini arttırdığı görülüyor. Senet payının yüzde 50’ye yaklaşması ise markalı üreticilerin ödeme konusunda riski kendilerine aldığını gösteriyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz