İnşaat İskan Ruhsatı Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

İnşaat iskan ruhsatı, ruhsata sahip olan yapıların, yapıya ait olan eklerin tam olduğunu göstermekte olan belge olarak bilinmekte olup, inşaat iskan ruhsatı sorgulama işlemi nasıl yapılır konusu ise akıllarda soru oluşturan konulardan olmaktadır. Bunun içinde bu konu hakkında sizler için araştırmalar yaptık. Buna göre inşaat iskan ruhsatı sorgulama işlemi nasıl yapılır hakkında bilgiler vereceğiz.

 

İnşaat İskan Ruhsatı Sorgulama

 

Ruhsatlı binalar için inşaat iskan ruhsatı bulunması gerekmekte olup, yapının yapıldıktan sor iskana ek alanları dahil etmesi için alınması gereken bir belgedir. Bu belge alınmaması halinde bina ve çevresinde bulunan ek alanlar iskana dahil edilememektedir. Bağımsız bölümler için alınması gerekmekte olan inşaat iskan ruhsatı, bağlı bulunan belediyelerin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından düzenlenmektedir. Alınan ve düzenlenen bu belge ise belediyeye teslim edilmekte olup, düzenlenen belge üzerinde ki değerlere göre harç ücreti yatırılıyor. Daha sonra ise inşaat iskan ruhsatı alma hakkına sahip olabiliyorsunuz.

İskan, alınmayan yapılar ise belediyeler ve resmi kurumlar gözünde ise inşaat olarak görünmekte olup, bu yapılar inşaat ruhsatına sahip olması nedeni ile ev olarak kullanılsa bile elektrik, su gibi abonelikler inşaat üzerinden değerlendirilerek verilmektedir. Bu durum da yapıda yaşam süren kişilerin inşaat elektriği ve inşaat suyu kullanmasından dolayı normalden daha yüksek faturalar ile karşılaşmalarına neden oluyor. İnşaat iskan ruhsatı almak için ise belediyelerin imar bölümlerine başvurmanız gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz