İnşaat ve Tapu İçin Yeni Düzenlemeler Kapıda

Üst düzey katılımın gerçekleştirildiği “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reformları Çalıştayları” toplantısı yoğun ilgi görürken toplantı kapsamında son derece önemli gündem maddeleri ele alındı. Özellikle de tapu ve inşaat için yeni düzenlemeleri içeren söyleşiler oldukça dikkat çekti.

İnşaat İşlerinin Kolaylaştırılması Sağlanacak

Türk ekonomisinin en büyük itici gücü olarak kabul edilen inşaat sektörünün desteklenmesi için yeni önlemler alınması toplantının en önemli gündem maddelerinden biri olarak öne çıktı. İnşaata başlanması için yapılan işlemler ve başvurular kolaylaştırılacak. Bundan sonra tek tek kurumların kapıları çalınmayacak ve tüm işlemler internet üzerinden büyük bir kolaylıkla gerçekleştirilecek. İnşaat izni ve inşaat iskanı alınması konusunda da yeni düzenlemeler hayata geçirilecek.

Dünyada Müteahhitlik Sıralamasında Türkiye İkinci Durumda

Belediye başkanlarına seslenen Akdağ, “Geldiğimiz noktada, inşaat izinleri, inşaat iskanları konusuyla alakalı belediye başkanlarımızın liderliği çok önemli. Bu meseleye sizler odaklanırsanız, uygulamada gerekli hususları 15 gün içinde gerçekleştirebileceğimizi biliyorum.” diye konuştu.

“Türkiye müteahhitlikte ikinci”
Recep Akdağ’ın yatırım ortamından sorumlu olmasından bugüne himayelerinde bin saati aşkın bir çalışma yürüttüklerini, 100’den fazla maddeden oluşan 2 yatırım ortamı kanununun TBMM’den geçtiğini dile getiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, bugünkü konularının inşaat ve tapu süreçlerinde yapılan reformlar olduğunu söyledi.
Hisarcıklıoğlu, geçen yıl 1,3 milyon daire için yapı ruhsatı alındığını belirterek şöyle devam etti:
“Yapılan bu reform öncesinde, Dünya Bankası’nın özel sektör eliyle yaptığı anketlere göre Türkiye’de inşaat izni almak için 18 prosedür vardı. Bu 18 prosedürün 12’si belediyelerin çeşitli birimlerindeki işleri kapsıyordu. Bakanlıklarımız, belediyelerimiz ve Dünya Bankası ile çalışarak bunları nasıl birleştirebiliriz, bu süreçleri nasıl kısaltabiliriz diye baktık.”
Hisarcıklıoğlu, bu reformların uygulamaya yansıması Türkiye’nin İş Yapma Kolaylığı Endeksi Raporu’nun inşaat izinleri başlığında ilk 20’ye girmeyi hedeflediklerini vurguladı.
İnşaat sektörünün kapı kapı dolaşmaktan kurtulacağını, enerji kaybının önleneceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak bu sürece son 6 ayda katkı sağlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını bildirdi.
“12 işlem 5’e düşecek”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da Türk müteahhitlerinin dünyada ikinci sırada yer alırken, Türkiye’de inşaat ruhsatlarının çok geç veriliyor olmasının kendilerini üzdüğünü söyledi.
Burada yapılması gereken somut şeylerin bulunduğunu dile getiren Uysal, daha önce inşaat ruhsatı için alınması gereken 18 işlemden 12’sinin belediyeler üzerinden yapıldığını aktardı.
Uysal, kendilerine gelen genelgeyle inşaat ruhsatı izinlerinin alınması için belediyelerin yaptığı 12 işlemin 5’e düşürüldüğünü anlatarak, “Bu 12 işlemin 5’e düşürülmesi uygulaması başladı. Şu anda bakanlığımızın bize yaptığı 12 işlemin 5’e düşürülmesi konusunda önemli bir sıkıntı yok ve büyük ölçüde uygulamaya geçmiş durumda.” dedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz