İnşaat Kredileri Büyümeye Devam Ediyor

İnşaat sektörünün bankalardan kullanmış olduğu kredi tutarı artmaya devam ediyor. 2017 yılının ilk yarısını kapsayan Ocak ve Haziran 2017 ayları arasında inşaat sektörü tarafından kullanılan kredi tutarı 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 31,2 gibi son derece ciddi bir rakamda artış gösterdi. Yaşanan bu artışın ardından Ocak – Haziran 2017 dönemi içerisinde inşaat sektörünün bankalardan kullanmış olduğu kredi tutarı 162,4 milyar lira seviyesine yükseldi.

En Büyük Artış Hatay’da Yaşandı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan son verilere göre inşaat sektöründe kullanılan kredilerde iller arasında en büyük artış Hatay’da yaşandı. Hatay’da inşaat sektörüne bankalar tarafından kullandırılan kredi tutarı 2017 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 84,1 oranında artış gösterdi. Hatay ilinde inşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketlere bankalarca kullandırılan kredi tutarı 1 milyar 164 milyon seviyesinde gerçekleşti. Bu ilimizi artış oranlarında sırası ile Muş, Şırnak ve Çorum izledi.

İstanbul Kredi Kullanım Oranında Lider

İnşaat sektörüne en çok kredi kullandırılan iller sıralamasında ise İstanbul her zamanki gibi birinci olmayı başardı. İstanbul’da inşaat sektörüne kullandırılan kredi tutarı 75 milyar 887 milyon lira olurken bu da İstanbul’un tek başına toplam kullandırılan kredi miktarının yarısını aldığını ortaya koydu. İstanbul’u kredi kullanım hacmine göre yapılan sıralandırma da Ankara, İzmir ve Antalya takip etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz