İnşaat maliyet endeksi, ağustos ayında aylık %0,73 geriledi. Geçen sene aynı döneme baktığımız zaman %10,79’luk bir artış yakalanmıştı. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayı ile alakalı inşaat maliyet endeksini ortaya çıkardı. Açıklanan duruma göre inşaat maliyet endeksi Ağustos-Temmuz ayına göre %0,73 geriledi. Aylık bazda malzeme endeksi %1,61 geriledi. İşçilik endeksi ise %1,20 artış yakaladı. Geçen sene Ağustos ayına göre malzeme endeksinde %4,72 işçilik endeksine göre de %26,43 artış gerçekleşti.

Bina inşaatı maliyet endeksi Ağustosta bir önceki aya göre %0,25 gerilerken, geçen sene aynı aya göre &12,86 artış gösterdi. Ağustos-Temmuz ayına göre de malzeme endeksi %0,95 düştü. İşçilik endeksinde ise %1,23 artış sağlandı. Yıllık baz oranına bakıldığı zaman malzeme endeksi %7,22, işçilik endeksi ise %26,73 yükseldi. Bina dışında gerçekleşen yapılar için inşaat maliyet endeksi Temmuz ayına göre %2,30 düşüş yaşadı. Geçen sene aynı tarihe baktığımız zaman %4,29 artış gerçekleşmişti.

Bir önceki aylara göre malzeme endeksi %3,70 geriledi ve işçilik endeksi de %1,10 artış gösterdi. Geçen sene aynı aya baktığımızda ise malzeme endeksi %2,77 düştü. İşçilik endeksinde %25,33 artış ise kayıtlarda yerini aldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz