İnşaat Maliyet Endeksi Ne Kadar Arttı?

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayına ilişkin olarak inşaat maliyet endeksini açıkladı. Hem bir önceki aya göre hem de bir sene öncenin aynı dönemine göre yapılan veri karşılaştırmaları neticesinde inşaat maliyet endekslerinin gözle görülür bir oranda artış gösterdiği de belirgin bir şekilde karşımıza çıkıyor. Nisan ayının inşaat maliyet endeksleri bir önceki ay olan Mart ayına göre yüzde 2,03, 2017 senesinin Nisan ayına göre ise yüzde 19,91’lik bir artış yakalamış durumda.

Malzeme ve İşçi Endeksi de Arttı

Bina dışı yapılar için ise durum biraz daha farklı rakamlar ile ifade edilmiş. Bu yapıların inşaat maliyet endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,15, geçen senenin Nisan ayına göre ise yüzde 22,15’lik bir artış göstermiş durumda. Malzeme endeksi Mart ayına göre yüzde 4,01, işçilik endeksi ise yüzde 1,06’lık bir yükseliş oranına sahip. Aynı oranları geçen yıl ile de kıyaslama şansımız mümkün. Bir önceki senenin Nisan ayına göre malzeme endeksi yüzde 24,72, içlilik endeksi ise yüzde 16,18 oranında artış göstermiş durumda.

İnşaat maliyet endeksinin artması ile ilgili veriler şüphesiz ki en çok bu sektörde yer alanları ve sektöre yeni adım atmayı planlayanları yakından ilgilendiren seviyede. Maliyet endeksleri üzerinden yaşanan artışın sektörün öncü firmalarının bütçelerine olumlu veya olumsuz etkileri de sene sonuna kadar gözlemlenmesi gereken bir olgu olarak düşünülebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz