İnşaat Maliyet Endeksindeki Artış Ne Kadar Oldu?

İnşaat sektöründe açıklanan en önemli istatistiksel rakamlardan biride inşaat maliyet endeksi verileridir. Bu veriler aynı zamanda konut maliyetlerini ortaya koyması nedeni ile konut fiyatları ile yakından ilişkilidir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aylık olarak açıklanan rakamlar inşaat sektörü tarafından da yakından takip edilerek büyük bir heyecanla beklenmektedir.

İnşaat Maliyet Endeksi Ne Kadar Yükseldi?

Haziran ayı inşaat maliyet endeksi verileri aylık bazda yüzde 2,29 oranında artış gösterirken 2017 yılının Haziran ayına oranla ise yüzde 26,06 oranında arttı. Yani inşaat maliyetleri geçen yıla oranla yüzde 26,06 seviyesinde yükseldi. Bu da inşaatçıların konut inşa etme maliyetlerinin büyük bir oranda arttığı anlamına geliyor. Yani müteahhitler ya konut fiyatlarına zam yapacaklar ya da karlarından feragat ederek bu maliyeti kendi kârlarından karşılayacaklar. Son dönemde konut satış rakamlarının son derece düşük olması ikinci ihtimalin ağırlık kazanmasına neden oluyor.

Bina İnşaatı Maliyeti Endeksi Ne Kadar Yükseldi?

İnşaat sektörü için bir diğer önemli veri olan bina inşaatı maliyeti endeksi Haziran 2018 döneminde Mayıs ayına oranla yüzde 2,38 oranında arttı. 2017 yılının aynı dönemine göre ise yaşanan artış yüzde 24,87 olarak belirlendi. Malzeme endeksi rakamlarında ise Mayıs ayına oranla yaşanan artış yüzde 3,41 oranında işçilik endeksi ise yüzde 0,13 oranında yükseldi. Yıllık bazda yaşanan artış ise malzeme endeksi verilerinde yüzde 29,23 oranında, işçilik endeki verilerinde ise yüzde 16,01 olarak gerçekleşti.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz