İnşaat Maliyetleri Artışı Rekor Kırdı, Konut Fiyatlarına Zam Kaçınılmaz Oldu!

Konut fiyatlarını yakından ilgilendiren inşaat maliyetleri rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Nisan 2018 inşaat maliyeti endeksi verilerini değerlendiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas bu maliyet artışının sonucunda artık konut fiyatlarına zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu iddia etti. İnşaat maliyeti endeksi Nisan ayı sonu itibari ile yüzde 151,21 artış oranı ile rekor kırarken yaşanan bu artışın konut fiyatlarına kademeli olarak yansıtılacağı açıklandı.

Eylül Ayına Kadar Konut Fiyatları Yüzde 10 Artacak

İnşaat sektörünün en yetkili isimlerinden biri olan Elmas yapmış olduğu açıklamasında konut fiyatlarına artık zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirerek konut fiyatlarına Eylül ayı sonuna kadar kademeli olarak yüzde 10 oranında zam geleceğini iddia etti. Müteahhitlerin uzun süredir yaşanan artışları kendi içlerinde tolere ettiklerini dile getiren Elmas artık yaşanan artışın konut fiyatlarına zam olarak yansıtılmasının kaçınılmaz bir hale geldiğine dikkat çekti.

Konut Stokları İndirim Kampanyası İle Bitirildi

Konut fiyatlarına zam yapılmasının bir diğer nedeni ise konutta indirim kampanyası ile müteahhitlerin ellerinde bulunan konutların büyük bir bölümünü satması gösterildi. Ucuz fiyatlarla üretilen konutlardan oluşan konut stokunun büyük bir bölümü yapılan konuta yüzde 20 indirim kampanyası ile elden çıkarıldı. İnşaat markaları artık yüksek maliyetlerle konut ürettikleri için konut fiyatlarına da zam yapmak zorunda kalacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz