İnşaat Maliyetlerinde Yüzde 70 Artış!

 

Dolar kurunda ki artışın gözlemlendiği sıralarda inşaat maliyetlerinde artış gündeme oturan konular içerisinde olurken, Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Aydın bu konuyu değerlendirerek yaptığı açıklamada müteahhitler iş yapamaz hale geldiğini söyledi.

Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Aydın, inşaat maliyetlerinin yüzde 70 artış olduğunu dile getirirken, son aylarında gerçekleşen dolar kurlarında ki yükselişin buna neden olduğuna deyindi. Bu durumun inşaat sektörünü yakından ilgilendirdiğini dile getirirken, müteahhitler iş yapamaz duruma geldiğini belirtti. Türkiye müteahhitlik sektöründe Çin’den sonra ikinci sırada yer alırken son zamanlarda bu durumun oldukça değiştiğine değinerek sorunların çözümlenmesi gerekiyor diye belirtti.

Sorunların Çözümlenmesi Bekleniyor!

 

Ülkemizde 430 bine yakın müteahhittin olduğu açıklanırken, bu mesleğe yıllarını adamış olan kişiler son zamanlarda iş yapamadıkları ve bu şekilde devam edemeyecek duruma gelerek batma derecesine geldikleri belirlendi. Bunun için yaşanan sorunların bir an evvel çözümlenmesi gerektiği konusunda herkes beklenti içerisine girdi. Aynı zaman da Ali Aydın, konuşmasında döviz kurunda ki artış her malzemede etkili olduğunu söylerken, 2016 yılının başında demirin kilosu 1,25 TL olurken, son rakamlar ise demirin kilosunu 4,30’lar da olduğu gözlemlendi. Bu durumdan başta müteahhitlerin etkilendiği görülürken yap-sat işi yapan kişilerin de kesinlikle nasibini aldığı gözlemlendi. Buna çözüm olarak başta konut kredilerinin faizlerinin düşmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz