Türkiye İMSAD tarafınca Ocak 2019 verileri açıklandı. Bu yılın ilk ay sonuçlarına bakıldığında inşaat malzemeleri ihracatının geçtiğimiz yıl Ocak ayına kıyasla tam yüzde 30,8 oranında arttığı görülüyor. Ocak ayı içerisinde 3,75 milyon ton ihracat yapıldı ve son 6 yıl içerisinde en yüksek ikinci ihraç olarak listede yer aldı.

İMSAD Açıkladı!

Türkiye İMSAD tarafından 2013 yılından bu yana her ay düzenli bir şekilde İnşaat malzemeleri sanayi endeskleri raporu hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl hazırlanan endeks raporlarında özellikle Ağustos ayında yaşanan iç pazardaki daralmadan dolayı bütün sanayi sektörleri ihracata yönelme kararı aldı. Ayrıca inşaat malzemeleri sanayisinde ihracatın atması için bazı gelişmelerin yaşandığı açıklandı.

Ocak ayı 3,75 milyon ton ihracat yapıldı!

Hazırlanan rapora göre Ocak ayı için çok farklı sonuçlar görüldü. İhracat miktarı Ocak ayında 3,75 milyon ton oldu. Bu bakımdan geçtiğimiz 6 yıl içerisinde en yüksek ikinci aylık miktara ulaştı. Değerlere bakıldığında ise Ocak ayında 1,60 milyar dolar kadar iniyor. Buna ek olarak aylık ihracatın fiyat düşüşlerinden etkilendiği ve Ocak ayında 0,43 dolara kadar indiği verilerde gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında ise birim fiyatı 0,56 dolar kadardı.

Durgunluk İthalatı Etkiledi!

Tüm bunlara rağmen malzemelerin ithalatı konusunda Ocak ayında 198 bin ton ve 2013 yılından günümüze dek en düşük ikinci aylık ithalatın olduğu raporlarda görülüyor.

İthalat Ocak ayı içerisinde 539 milyon dolar olurken 61 ayın en düşük seviyesi olarak belirtildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz