İnşaat Malzemeleri İhracatında Büyük Gelişme

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği yaptığı analize göre 2018 yılının Ekim ayında Ağustos ayına göre yüzde 8,8 artış sağlamış olup, buna göre ise 1,61 milyar olan inşaat malzemeleri ihracatı yıllık olarak baz alındığında ise 19,34 milyar dolara ulaşarak büyük gelişme sağlamıştır. İnşaat malzemeleri ihracatında 19 milyar doları aşması ise büyük yankı yaratmıştır.

Geçtiğimiz yıla göre 8,8 artış sağlamış olan inşaat malzemeleri ihracatı 2018 yılında hızlı bir başlangıç yaptığı daha sonraları ise bu gelişmeyi yaşanan ekonomiye göre arttırarak devam ettirmesi oldukça olumlu etki bırakmış olup, halen yükselmeye devam etmesi ise olumlu etkileri üzerine çekmeye devam etti.

İç Piyasadaki Yavaşlama Ağustos Ayında Artışa Neden Oldu!

 

Genel olarak yapılan araştırmalarda yıllara göre 2014’te 22,1 milyar dolar, 2015’te 17,7 milyar dolar, 2016’da 16 milyar dolar olan inşaat malzemeleri ihracatı, 2017’de 17,3 milyar dolar olarak devam ederken, 2018 yılının ilk 8 ayında yüzde 18,3 artarak 13,27 milyar dolar olarak devam etti.

İnşaat malzemelerinde ihracatın yükselmesi devam etmesi beklenen durumlar arasında yer alırken, 20 milyar doları aşması da gelecek aylar için beklenmektedir. İnşaat malzemelerinde yaşanan gerilme ise mevcut işlerin tamamlanmasının ardından yeni işlere başlanması ile birlikte seviyenin ise oldukça dalgalanma yaşamasına neden olacaktır. Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ise Temmuz 2017’de yüzde 7,6 olurken, Temmuz 2018’de yüzde 6,9’a indiği gözlemlenen durumlar arasında yer aldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz