İnşaat Malzemeleri Sektöründe İhracat Geriledi 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneğinin (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan rapor sonuçları kamuoyuna açıklandı. Açıklanan raporda inşaat malzemeleri sektöründe yapılan ihracatın düşüşe devam ettiği ortaya çıktı. Geçmiş dönemde açıklanan raporlar göz önüne alındığında 2014 yılında 21,2 milyon dolar civarında gerçekleşen ihracat rakamının 2015 yılında gerilemeye başlayarak 17 milyar dolar seviyesine gerilediği görülmüştü.

2016 yılında yaşanan bu gerileme devam etti ve ihracat rakamı yüzde 10,2 gibi son derece sert bir düşüşle 15,24 milyar dolar seviyesine gelmiş oldu. Yaşanan bu gerilemede ülkemizde yaşanan ekonomik olumsuzlukların yanı sıra hedef pazarlarda yaşanan ekonomik durağanlıklarda etken oldu. Düşüşün 2017 yılında da devam edip etmeyeceği büyük merak konusu oldu. Sektörde yaşanan bu daralma nedeni ile farklı pazarlara açılma isteği öne çıkıyor.

Asansör ve Liftler Sektöründeki Artış Devam Ediyor 

İnşaat malzemeleri alt sektörleri ihracat rakamlarındaki en anlamlı artış ise asansör ve liftler sektöründe yaşandı. Sektörde yapılan ihracat % 20 oranında artarak 2015 yılında yapılan 42 milyon dolarlık seviyeyi 50,5 milyon dolara yükseltmeyi başardı. İhracatta en çok kan kaybeden sektör ise ne yazık ki yüzde 37 gerileme yaşayan duvar kâğıdı sektörü oldu. İnşaat malzemeleri sanayi üretimi konusunda ise yaşanan büyüme 2015 yılında yüzde 0,5 olarak kayıtlara geçerken 2016 yılında yaşanan büyüme yüzde 0,4 ile sınırlı kaldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz