Oyuncak, Televizyon ve bijuteri başta olmak üzere aralarında inşaat malzemelerinin de olduğu birçok ithal edilen ürünlere yüzde 10-30 oranında ek gümrük vergisi getirildi.

 

Yürürlüğe Girdi

 

Karton, bijuteri malzemeleri, banyo, kağıt oyuncak ve bazı inşaat malzemelerinin de listede adı yer alıyor. İthalat Rejimi Kararına Ek Karar, Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre belirttiğimiz malzemelerin haricinde daha birçok ekipmanın gümrük vergisi ortalama olarak yüzde 10 ile 30 arasında değişkenlik gösteriyor.

Buna göre hesaplanan toplam vergi oranı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun‘da gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyini aşmamış olacak. Eğer aşarsa belirtilen kanunda gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyi uygulanmış olacak.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasına göre Türk ve AB menşeili olmayan ürünler için ek gümrük vergisi uygulanabilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz