İnşaat Mühendisleri ile ilgili merak edilen bir çok soruya aşağıdaki başlıklarla yanıt bulabilirsiniz. İnşaat mühendisliği nedir, inşaat mühendisleri neler yapar, çalışma alanları vb gibi konular yer almaktadır.

İnşaat Mühendisi Nedir?

Binayı, yolları, köprüleri, barajları ve diğerlerini, özellikle de alanında tasarım yapan, en az maliyetle tasarlayan ve inşaat sürecini yöneten nitelikli bir kişidir.

İnşaat Mühendisinin Yaptığı İşler Neler?

Her yapı farklı alanlara sahiptir ve inşaat mühendisleri ilk önce plan yaparlar. Yapılacak alanın uygun olup olmadığını kontrol eder. Proje için gerekli malzeme ve ekipmanların hesaplanmasını sağlar. Binanın farklı bakış açılarından görüşleri yansıtır. yapılan hataları düzeltir ve projede değişiklik yapabilirler. Proje için saha alanı sağlar ve  insan gücünü oluşturur. Çalışanların çalışmalarının güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

İnşaat Mühendisi Olmak İçin Ne gerekiyor?

Her şeyden önce, üniversite giriş sınavları olan YGS ve LYS sınavlarında başarılı sonuçlar elde etmeniz ve ilgili üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölüm 4’ü kazanmanız gerekmektedir.

İnşaat mühendislerini Kişisel Özellikleri Nasıl Olmalı?

İnşaat mühendisi olan kişinin dijital ortama ve matematik gücüne  sahibi olması gerekir. Sayılarla hesap yapabilme kabiliyeti yüksek olmalıdır . Şekiller arasında özellikle iyi ilişkiler kurmak mümkün olmalıdır. Sorumluluk bilincinde olmalı ve aynı zamanda idari özelliklere sahip olmalıdır. İnsan ilişkilerinde etkili ve başarılı olabilmelidir.

İnşaat mühendisliği dersi ve eğitim süreleri

İnşaat Mühendisliği Bölümünün Üniversite eğitim süresi 4 senedir. Yabancı  dilini geliştirmek isteyen insanlar varsa hazırlık aşamasında 5 yıl eğitim görebilirler. Mühendislik ilk yılında temel derslere ek olarak, giriş seviyesi inşaat alanında eğitimler verilmektedir. Sonraki yıllar, inşaat, tasarım ve malzeme konularında tam eğitim almışlardır.

İnşaat mühendisinin ünvanları ve sosyal statüsü

Mühendislik lisansını başarıyla tamamlayan öğrenciler, İnşaat Mühendisliğinde  “İnşaat Mühendisi” ünvanı alırlar.

İnşaat mühendisliği iş olanakları nasıl?

İnşaat Mühendisleri, sektördeki en hızlı iş bulabilecek meslek gruplarındandır. Birçok özel sektörde kamu kurumlarında çalışmayı tercih edenler var. İnşaat mühendisleri özellikle yollar ve köprüler gibi projeler için gereklidir. Ülkemizde artan konut talebi nedeniyle İnşaat Mühendisi araştırması her geçen gün arttığını da bir dipnot olarak düşmek gerekir..

İnşaat Mühendisleri Ne Kadar Kazanır?

Bu oran işçinin yaşına ve tecrübesine göre değişir ve çalıştığı kuruma göre değişir. Kamu kurumlarında çalışan bir inşaat mühendisine dayanılarak 4000 TL‘den 5000 TL‘ye kadar değişir. Tabii ki, bu oranlar kendi deneyimlerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, uzmanlık alanını kazanan mühendisler yaklaşık 5,500 TL‘ye ulaşabilirler. Bu Rakamlar özel şirketlerde bu rakamlar 2 katına kadar çıkabilmektedir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz