Ocak ayı içerisinde yüzde 40 zam alan ancak tepkilerden dolayı zammı geri alan çimento şirketleri beklenmedik bir şekilde çimentoya yeniden yüzde 50 bir zam yaptıklarını duyurdu. Müteahhitler iş bırakma eylemi yapmayı düşünürken, İMFED başkanı olan Ziya Dağlıer ise bu konuyu rekabet kuruluna taşıdı.

Çimento şirketleri sizlerinde bildiği üzere Ocak ayının başında çimentoya yüzde 40’lık bir zam yaptı. Ancak müteahhitlerin çok fazla tepki göstermesi ve şantiyeleri durduracaklarını belirtmesi üzerine çimento sektöründe Türkiye Çimento Mühtasilcileri Birliği (TMÇB) enflasyonla mücadele için yapılan zammı geri çektiklerini duyurmuştu.

Zam Yok Dediler, Yüzde 50 Zam Yaptılar

Çimento zamlarının geri çekilmesinden tam 1 ay geçmiş olurken, ani bir karar alınarak çimentoya yüzde 50 oranında bir zam yapıldığı ifade edildi. Çimento firmalarının bu açıklaması üzerine artık zamlı tarifeler ile satışlar yapılacak. İzmir’de ise inşaat temsilcileri yapılan bu zamma çok fazla tepki gösterdi.

İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) başkanı Ziya Dağlıer;

Konu Rekabet Kuruluna Taşınacak

Son zamanlarda bazı yönetmenlikler ve faizlerin artışıyla beraber dövizinde dengesizliği inşaat maliyetlerini çok fazla arttırarak bir engel olmaya başladı. Bu bakımdan bu süreçte çimento firmalarının yüzde 50 oranında bir zam yapması ciddi anlamda kabul edilemeyecek bir durum olarak ifade edildi. Çimento firmalarının yapmış olduğu bu zamlar artık inşaat sektörünün bitmesine neden olacak. Konut fiyatlarına enflasyonla mücadele kapsamında bir zam yapılmazken, çimentonun artması sinirleri bozmaya yetti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz