İnşaat Ruhsatı Kaç Günde Çıkar?

Arsa üzerinde inşaat işlemlerine başlanabilmesi için mutlaka öncesinde inşaat ruhsatı alınması gerekmektedir. Yapı sahibinin ya da bu kişinin vekâlet verdiği yasal temsilcisinin inşaat ruhsatı almak için belediyeye ya da valilik bürolarına başvuruda bulunması gerekir. İnşaat ruhsatı kaç günde çıkar?

İnşaat Ruhsatı Ne Kadar Sürede Çıkar?

İnşaat ruhsatının çıkma süresi hazırlanan dosyaya bağlı olarak değişmektedir. İnşaat ruhsatı almak için gereken belgeler eksiksiz bir şekilde dosyaya eklendiyse ve süreç doğru olarak yürütüldüyse belediye inşaat ruhsatını en geç 30 gün içerisinde vermekle yükümlüdür. Yazılan inşaat ruhsatı dilekçesi, tapu, mimari proje, elektrik ve tesisat projeleri ile statik proje gibi diğer evraklarda eklenmelidir. Bunlardan bazılarında hata ya da eksiklik olması durumunda bunun düzeltilmesi isteneceği için 30 günlük bu süre uzayacaktır.

İnşaat Ruhsatı Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

İnşaat ruhsatı başvurusu incelenerek belediye ya da valilik tarafından onaylanmasının ardından en geç 2 sene içerisinde inşaata başlanması gerekir. Yani inşaat ruhsatı alındıktan sonraki 2 senelik süre zarfında inşaata başlangıç mutlaka yapılmalıdır. Yine aynı kanunlar kapsamında inşaat ruhsatı alındıktan sonraki 5 senelik süreç boyunca inşaatın tamamlanmadığı durumlarda inşaat ruhsatı yenileme dilekçesi yazılarak ruhsatın yenilenmesi zorunludur. Yani inşaat ruhsatı geçerlilik süresi 5 yıl ile sınırlı olup bu süre dolmasına rağmen tamamlanmayan ya da inşaat ruhsatı alınmasına rağmen 2 yıllık süre boyunca inşaatın başlamadığı durumlarda inşaat ruhsatı geçerlilik süresi dolmuş sayılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz