İnşaat Ruhsatı Ne Zaman Yenilenir?

Arsa üzerinde yapı inşa işlemlerine başlanabilmesi için belediyeden inşaat ruhsatının alınması gerekiyor. İnşaat zamanında başlamaz ve bitirilmez ise yapı ruhsatının yenilenmesi gerekiyor.

İnşaat Ruhsatı Geçerlilik Süresi

Arsa üzerinde yapı inşa işlemlerinin başlatabilmesi için belediyeden izin, inşaat ruhsatı alınması gerekiyor. İmar mevzuatına göre; yapıya başlama süresi, ruhsatın alınma tarihinden itibaren 2 yıl oluyor. Yapı inşaatına 2 yıl içerisinde başlanması, 5 sene içerisinde de tamamen bitirilmesi gerekiyor. Bu süreç içerisinde yapıya başlanmaz ya da yapıya başlanıp, herhangi bir sebepten dolayı beş yıl içerisinde bitirilmez ise ruhsat hükümsüz olarak kabul ediliyor. Bu durumda ise inşaat ruhsatının tekrardan alınması gerekiyor. İnşaat ruhsatının yenilenmesi için belediyeye dilekçe ile müracaat ediliyor.

Ruhsat Yenileme Dilekçe Örneği

BELEDİYE BAŞKANLIĞI

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ ne

 

İlimiz merkez …………………………. Mahallesi ………………….. Ada ………………… no lu Parselime YAPI RUHSATI YENİLEMESİ yaptırmak istiyorum.

 

Bilgilerinize arz ederim

 

 

……../………/201…

 

T.C. NO :

 

ADRES : ADI SOYADI

 

Kayıt No : ………………….

 

 

İnşaat ruhsat yenilenmesi ve plan tadili sırasında ayrıca harç talep edilmiyor.  Ancak inşaat sahasında artış, bağımsız bölümlerin brüt alanında veya niteliğinde değişme olması halinde yeniden hesaplanacak harçtan evvelce ödenen harç tutarı, tenzil ediliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz