İnşaat Ruhsatının İptal Olduğu Durumlar Nelerdir?

Belediyelerce verilen İnşaat ruhsatı, bir binaya başlamak için belediyeden veya belediye sınırları dışındaki valiliklerden alınması gereken ruhsat olarak bilinir. Ruhsat yapıya belediyelerce verilen izindir.

Ruhsat Almadan İnşaata Başlanabilir mi?

İnşaat, bir inşaat ruhsatı olmadan başlayabilir, ancak bu, birçok sorunu da beraberinde getirecektir. İnşaat sahibi bir ruhsat olmadan başlar ve daha sonra ilgili kurumdan ruhsat alır, eğer mevcut yapı ile projede bir çelişki varsa, yıkım tehlikesi olabilir.

İnşaat ruhsatını almadan tamamlarsanız, inşaatınızı yasal olarak tamamladığınız kabul edilmez ve elektrik, su, doğalgaz veya diğer aboneliklerin bağlanması mümkün olmayacaktır.

İnşaat ruhsatı izinleri genellikle 5 yıl sürer. Bu süre boyunca inşaat bitirilmelidir. 5. Dönem sonunda inşaat ruhsatı artık geçerli değildir; bir bakımdan ruhsatın iptal edilmesi ve yenilenmesi gerektiği anlamına geliyor. Buna ek olarak, binanın yapıma başlanması en az iki yıl olmalıdır. 2 Sene içerisinde inşaata hiç başlanmamış ise de ruhsat iptal olur ve yenilenmesi gereklidir.

Evi Müteahhit Yapıyorsa Bunlara Dikkat Edin

İnşaatlarda yükümlülük her zaman mülk sahibine aittir. Yukarıda belirttiğimiz süreler dolduğunda ve ruhsat iptal olduğunda bu sorumluluk mülk sahibine ait olup müteahhit için bir sorun teşkil etmez. Bu konu ile alakalı müteahhit çok fazla başıboş bırakılmamalı sözleşme şartlarına uygun davranması için sürekli irtibat halinde olmanız gerekir

İnşaat Ruhsatı Nasıl İptal Olur?

İnşaatlar imara, mevzuata ve yasalar aykırı bir şekilde yapılırsa, inşaat ruhsatı izni iptal olur. Bu durumda yapılacak şey, mevcut yapıyı projeye uydurmak veya imar ile alakalı bir sorunu yoksa yapıya göre projeyi değiştirerek tekrar belediyelerden onaylatmanız gerekir.

Ayrıca İnşaat ruhsat izinleri iptal edilirse, dava açma hakkına sahipsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz