İnşaat Tuhsat İzinleri İle Alakalı Yeni Düzenlemeler 2018

Mehmet Özhaseki’nin inşaat iznine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. İnşaat Ruhsatları ve tapu işlemlerinin kolaylaştırılması ile alakalı yapılacak bu düzenlemelerde bir çok madde göze çarpıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geçtiğimiz haftalarda inşaat izinlerinde yapılacak çalışmaların daha kolay olacağını söyledi. Yani Vatandaşlar Belediyede ve Tapuda eskisi kadar evrak ve işlem kalabalığına maruz kalmayacak

Mehmet Özhaseki, yapı ruhsatlarındaki bürokrasinin yükünü azaltmak ve operasyonları hızlandırmak için yapılan işin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı ve çalışmaları 10 adımda özetleyerek takipçileriyle paylaştı.

Bu Düzenlemelerin bir an önce yürürlüğe girmesini ümit ederek önemli açıklamaları sizlerle paylaşıyoruz.

İşte Mehmet Özhaseki’nin Twitter’daki Paylaşımları

“İnşaat izinleri ve tapu işlemlerinin kolaylaştırılması hususunda önemli düzenlemeler yaptık. Bu yeniliklerle bürokratik işlemleri azaltıyor, vatandaşımıza büyük kolaylıklar sağlıyoruz”

 

“İnşaat izinleri için belediyenin farklı birimleri, tapu, vergi dairesi, SGK gibi birçok kurumla muhatap olmak zorunda kalan vatandaşlarımız, bu işlemlerden kurtuluyor. Kurumlar arasında kuracağımız elektronik bağlantıyla süreci oldukça basitleştiriyoruz.”

 

“İnşaat izinleri sürecindeki 18 işlemi 6’ya indiriyoruz. Yeni sistemde vatandaşımız evraklarını belediyeye teslim edecek, belediye de bu evrakları elektronik ortamda kendi birimlerine ve ilgili idarelere göndererek onaylarını alacak.”

 

“İnşaat izni alırken yapı ruhsatı formuna; denetim firması, proje mimarı, inşaat-elektrik-tesisat için mühendisler, müteahhit, belediyede şef, daire başkanı gibi ayrı ayrı kişilerin imzası gerekiyordu. Artık sadece belediyenin bir imzası ile inşaata başlanabilecek.”

 

“Şantiye kuruluşu için SGK’dan işyeri kaydı oluşturmak gerekiyordu. Bunun için artık SGK’ya gitmeye gerek kalmayacak, işlemler belediye ile SGK arasında kurulacak iletişim kanalı ile sağlanacak.”

 

“İnşaat tamamlandıktan sonra belediyenin 3 farklı birimine ayrı ayrı başvurup; iskan, su-kanalizasyon ve itfaiye denetiminden geçilmesi gerekiyordu. Bu 3 denetimin tek denetim altında gerçekleşmesi sağlanacak.”

 

“Yapı kullanma ruhsatı (iskan) verilirken belediyeler vatandaştan “SGK borcu yoktur” ve “vergi borcu yoktur” yazısı talep ediyorlardı. Artık belediyeler bu yazıları vatandaştan değil, geliştirilecek ara yüz ile SGK ve vergi dairesinden doğrudan temin edecekler.”

 

“İskan alındıktan sonra tapuda yapılması gereken “cins değişikliği”, tapu ile belediye arasında kurulacak elektronik iletişim ile tek kaleme indirilecek. İskan iznini veren belediye, aynı zamanda tapuyu da bilgilendirecek ve “cins değişikliği” otomatik olarak gerçekleşecek.”

 

“İnşaatın tamamlanmasından sonra elektrik bağlantısı için yatırımcının elektrik dağıtım şirketine başvurması yeterli olacak, kazı izni için ayrıca belediyeye gitmek durumunda kalınmayacak.”

 

“Tüm bunlarla birlikte yapı denetim kuruluşlarımızda, bina planlarını onaylayan memurlar için deneyim şartı getirerek daha kaliteli bir denetim mekanizması kuracağız. Vatandaşımız refahı ve güveni için var gücümüzle çalışıyoruz.”

 

Mehmet Özhaseki bu açıklamaları resmi twitter hesabından yaptı. Kendi sayfasından bu açıklamaları görmek istiyorsanız https://twitter.com/mehmetozhaseki adresini takip etmeniz gerekiyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz