İnşaat sektöründe yaşanan daralmanın sendika istatistiklerinde de görüldüğünü söyleyen TÜRK-İŞ’e bağlı YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, konu hakkında ciddi açıklamalarda bulundu.

TÜRK-İŞ’e bağlı YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, cumartesi günü yapılması beklenen genel kuruldan önce gazeteciler ile yaptığı röportaj sırasında önemli konulara değindi. Ağar, taşeron sorunları için ülkenin gündeminde yer alan karayollarında çalışan işçiler aracılığıyla YOL-İŞ‘in getirmiş olduğunu ve bu bakımdan taşeron konusunda kendisininde konuyu yakından takip ettiğini ifade etti.

Daralmayı Bizzat Hissettik

Taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin tam olarak işe yarar hazırlanmadığını söyleyen Ağar, YHK (Yüksek Hakem Kurulu) kararına göre taşeron işçilerin 2020 yılı Ekim ayına dek 6 ayda bir yüzde 4 oranında bir zam alacağını duyurdu. Bunlara ek olarak ise enflasyonun yüzde 20 oranında olduğu için 6 ayda bir yüzde 4 oranında yapılacak olan artışın ücretleri eritecek yönde olduğunu ifade etti. TÜRK-İŞ yönetimi ise, taşeron işçilerin 2019 yılındaki toplu iş anlaşmalarından faydalanması isteğiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderdiğini ifade eden Ağar, son olarak ise bu konuda olumlu düzenlemelerin yapılacağını beklediğini söyledi.

Ayrıca Ramazan Ağar, inşaat sektöründe yaşanmış olan bu daralmayı bizzat kendilerinin de işkolunda hissettiklerini dile getirdi. Özellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sendika istatistiklerine baktığımızda, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 1 milyon 806 bin olan işçi sayısını 6 ayda 550 bin kişi azalarak 1 milyon 260 bine kadar düştüğü görülüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz