Götürü Ne Demek?

Götürü işletmeler için hazırlanan bir vergi sistemi olmaktadır. Daha sonra vergi kanununda belirtilen belgeli işlemler ve belge tutma düzeni ile birlikte götürü vergi sistemi bazı küçük ticari işletmeler hariç kullanılmamaktadır.

Götürü vergi sisteminde ticari işletme sahibi yani tacir işletmesinin gelir ve giderlerini kendi defterine yazıp bunun sonucunda istediği vergi sistemi olmaktadır. Götürü vergi sistemi vergi vermemekle aynıdır. Günümüzde yürürlükten kaldırıldığı için denetimi de yapılmamaktadır. Ayrıca götürünün vergi sisteminden daha farklı bir ise, fiyatlandırma biçimidir.

İnşaat Sektöründe Götürü Ne Demek?

Bir kişiye iş yaptırmak istendiğinde bu kişiye saat başı ücretlendirme yapılmaksızın, iş tamamlandığında belirlenen ücretin önemesine götürü fiyatı denmektedir. Götürü bir sözleşme türü olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bir inşaat işinin kararlaştırılan ve sabit olan fiyat üzerinden bir yükleniciye yaptırılması ve bunun sözleşmeye bağlandığı tür, buna götürü sözleşmesi denmektedir.

Özellikle inşaat sektöründe, iş bitince daha önceden kararlaştırılan sabit fiyatın ödenmesi durumu sıkça görülmektedir. İş ne kadar erken bitirilirse o kadar erken ödemeler yapılmaktadır. Fakat iş yapılırken kontrol yetersiz olursa, yapılan işin kalitesi düşebilmektedir

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz