İnşaat Sektöründe Konut Satışları Ne Durumda?

Türkiye İstatistik Kurumu inşaat sektörüne ilişkin yeni verileri açıklamayı sürdürürken açıklanan her veri inşaat sektörünün yaşadığı gelişmeleri de gözler önüne seriyor. TÜİK tarafından açıklanan 2017 yılına ait verilere göre geçtiğimiz sene 1.3 milyon daire belediyelerden inşaat ruhsatı alırken 821 bin adet daireye ise yapı kullanma izin belgesi verildiği belirtildi. 2017 yılında gerçekleşen sıfır daire satış rakamı ise 600 bin adet olarak açıklandı. Üretilen konut sayısının katlanarak artmasına rağmen satış rakamlarının aynı hıza yetişememesi inşaat sektöründe sorunlar yaşanmasına neden oluyor.

Son 15 Yıl İçinde 10.7 İnşaat Ruhsatı Verildi

İnşaat sektörünün gerçekleştirdiği atılımı görmek için son 15 yıllık süreç dikkate alındığında bu dönem içerisinde daireler için verilen toplam inşaat ruhsatı rakamı 10.7 milyon olurken yapı kullanma izin belgesi verilen daire sayısı ise 7.4 milyon adet oldu. Arada bulunan 3,3 milyon fark ise ruhsatı alındığı halde hala inşaat yapımına başlanmayan ya da inşaatı henüz tamlanmayan dairelerin olduğunu gösteriyor. İnşaat sektörünün asıl gücünü ortaya koyan ise bu iki rakam arasındaki farktan ziyade yapı kullanma izin belgesi verilen dairelerin satış oranları ve hızı olarak kabul ediliyor.

Üretilen Konutlar Satılabiliyor Mu?

Ne yazık ki özellikle de 2017 yılında hissedilmeye başlanan konut satış rakamlarındaki düşüş 2018 yılında da devam ediyor. Konut sektöründe sürekli olarak yapılan inşaat ruhsatı kota baskısı, KDV indirimi ve yabancılara konut satış teşviki gibi taleplerin yanı sıra markalı konut projelerinde yapılan indirimlere rağmen satışların hızlanmaması konut sektöründe yaşanan sıkıntıları ortaya koyuyor. Şu anda konut balonu patladı gibi bir durum söz konusu olmasa da durumun ciddiyeti her geçen artıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz