İnşaat Sektöründe Kullanılan Sorunlu Kredi Oranı 5.9 Milyar

Türkiye’de 2017 yılının 5 aylık dönemi içerisinde 15 sektör için kullanılan kredi miktarı 130 milyar TL artış göstererek 1.4 trilyon TL’ye yaklaştı. İnşaat sektöründe kullanılan kredilerde sorunlu kredi oranı 5.9 milyar TL olarak belirlendi.

165 Milyar TL Kredi Kullanımı

Bu yılın 5 aylık dönemi içerisinde Kredi Garanti Fonu ile dağıtılan krediler ve kredi kullanım oranı 1,4 trilyon TL’ye ulaştı. İnşaat sektöründeki kredi hacmi ise 165 milyar TL’ye ulaşmış olup, sektördeki sorunlu kredilerin oranı 5.9 milyar TL olarak belirlenmiş olup, kullanılan kredi miktarına göre düşük bir seviye olarak belirlendi.

Kredili Konut Satışlarında Artış Görülüyor

Bir önceki yılın 15 Temmuz tarihinden itibaren konut bankalarının 1 puanın altına inmesi sonucunda kredili konut satışlarında artış gözlemleniyor. Bu durum gayrimenkul sektörünün de hareketlenmesini sağlıyor. Öncelikle orta direk vatandaşların konut alımını doğrudan etkileyen konut kredileri oranı düşük seviyelerde seyrettiği takdirde kredi kullanma oranlarının da yükselmeye devam etmesi bekleniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz