İnşaat Sektöründen Yeni Yapa Yasası Talebi

Kentsel dönüşüm çalışmalarının, çıkan yasalardan dolayı eksik ve sınırlı kaldığını belirten inşaat sektörü temsilcileri, yeni yapı yasası talebinde bulunuyorlar.

Gerekli Yasalar Tamamlanmıyor

Van depreminden sonra 2012 yılında kentsel dönüşüm yasasının çıkarılması heyecanla karşılansa da bu durum rantın daha yüksek olduğu yerler ile sınırlı kaldı. İnşaat sektörü temsilcileri, bu duruma sebep olarak gerekli yasaların tamamlanmamasını öne sürüyor. Yeni bir yapı yasasına ihtiyaç duyulduğunu belirten temsilciler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bina bazlı dönüşümden çok alan bazlı dönüşüme çalıştığını vurguluyor.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından düzenlenen Gündem Buluşmalarının bir yenisi daha düzenlendi. İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, panel öncesi sektörle ilgili yaptığı sunumda konuşmasına, hayatını kaybeden İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ı anarak başladı.

Gayrimenkul Sektörü Yüzde 1.5 Büyüme Gösterdi

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, inşaat sektörünün üçüncü çeyrekte yüzde 18’in üzerinde büyüme göstermesine rağmen gayrimenkulün bu yıl yüzde 1.5 oranında büyüdüğünü söyleyip: “Bunun sebeplerini tartışmak lazım. Her yıl 1.2 milyon konut satılırken, stoku eritmek için 600 bin konut üretildiği ifade ediliyor. Yine de her yıl 150 bin yeni konut stoku oluştuğu söyleniyor. Bu yıl şimdiye kadar 1 milyon 30 bin konut satılmış. Lüks konutta bir yığılma var. Metrekaresi 2 bin 500 lira ceza altı olan orta ve alt gelir gruplarına hitap eden konutlar üretilmesi için çalışmak gerekiyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni Yapı Yasası İhtiyacı

Van depreminden sonra kentsel dönüşüm yasasının çıktığını fakat tamamlanamayan yasalardan dolayı kentsel dönüşümün eksik kaldığını belirten Erdoğan’ın sözleri: “Tamamlanamayan yasalar nedeniyle bu eksik kalıyor. Yeni bir Yapı Yasası’na ihtiyaç var. Bunun için her türlü desteği verebiliriz. Depreme dayanıksız 7 milyon konut var. Ama herkes kendi konutunu bu sınıfta değerlendirerek, ‘Ne de olsa kentsel dönüşüme girecek’ diyerek yeni konut almaktan imtina ediyor. Burada binasal dönüşümde tıkandık. Alansal dönüşüme geçmek şart. Bakanlık bu konuda çalışma yapıyor.” şeklinde devam etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz