İnşaat Sürecinde Müteahhidin İflas Ederse Ne Olur?

 

Müteahhidin arsa sahibi ile kat karşılığı inşaat sözleşmesini yaptığı zaman kendisine ve arsa sahibine ait olan bağımsız bölümler de belirlenebiliyor. Müteahhit, kendisine ait olan bölümleri, gayrimenkulün inşaat süreci bitmeden de satışa çıkartabiliyor. Bu işlem de müteahhit daire satış sözleşmesi ile oluyor.

Müteahhit taşınmazın inşaatı tamamlanmadan, kendisine ait olan bağımsız bölümleri satmak isterse, yapmış olduğu müteahhit daire satış sözleşmesi ile alıcının konut için belirlenen bedeli ödemesi takdirinde taşınmazı alıcıya teslim ediyor. Sözleşmede alıcıya ait olan yükümlülük ise konut amacıyla kullanacağı taşınmazın bedelini peşin ya da taksit şeklinde ödemek oluyor.

Merak edilen konulardan birisi de; müteahhidin inşaat süresi içerisinde iflas etmesi ya da ortadan kaybolması sonucunda neler olacağı ve kime dava açılacağı.

Müteahhit iflas eder ve ortadan kaybolduğu zaman, müteahhit daire satış sözleşmesini kabul edip imzalamış olan üçüncü şahıslar, muhatap olarak arsa sahibini alıyor. Ve arsa sahibine karşı olarak dava sürecini başlatabiliyorlar. Arsa sahibi bu gibi durumlarda müteahhidin iflas etmesi sebebi ile sözleşmeyi iptal edebiliyor. Fakat taraflarına, inşaat çalışmalarına başlanmış olmasına rağmen tamamlanmamış olan taşınmaz adına olan davalar “Sebepsiz zenginleşme” adı altında olabiliyor.

Ayrıca taraflar müteahhide karşı olarak dava sürecini de başlatabiliyor. Tazminat davasının sonucunda, alınacak olan ilam sonucu yükleniciye karşı kesinleşmiş olan alacak için yapılacak takipte, yüklenicinin arsa sahibinden olan sebepsiz zenginleşme faydalı ve zorunlu masraflar alacağına haciz konulabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz