İnşaat Teminat İpoteği Nedir?

Özellikle de kentsel dönüşüm projelerinin büyük bir hız kazandığı günümüzde kat karşılığı inşaat sözleşmesi sayısı da aynı hızda artış göstermektedir. Arsa sahiplerinin bu sözleşmeleri imzalarken kendilerini güvene almalarını sağlamak amacıyla talep ettikleri güvenceler arasında teminat mektubu ve inşaat teminat ipoteği ilk sıralarda yer almaktadır. Peki, inşaat teminat ipoteği nedir?

İnşaat Teminat İpoteği

Yapılacak olan inşaat sonrasında yüklenici olan firmanın bu inşaat işinden sonra kendisine hak kalacak olan dairelerin tümüne konulan ipotek türüdür. Bu ipotek hakkı sadece yüklenici firma ya da kişi tarafından imzalanan sözleşmeye aykırı durumların ortaya çıkması ya da inşaatın tamamlanamaması durumunda devreye girmektedir.
Yargıtay tarafından daha önce verilen emsal kararlar dikkate alındığında inşaat teminat ipotekleri yüklenici firmanın imzalanan sözleşmede yer alan hükümleri yerine getirememesi ya da inşaatı yarım bırakması gibi durumlarda devreye sokuluyor ve sözleşmenin feshi gerçekleştiriliyor. Sözleşme feshi ile beraber ipotekli bağımsız bölümler için alınan tapu kayıtları iptal edilebiliyor.

İnşaat Teminat İpoteğinin Fekki 

İpoteğin fekki için ise uygulanacak olan aşamalar genelde sözleşme ile belirleniyor. Yani sözleşmede yer alan maddelere gere kurulan ipotek kademeli olarak kaldırılıyor. Örneğin inşaatın yarısı tamamlanınca ipoteğin bir bölümü kaldırılıyor ve tamamlanan bölümler bittikçe ipoteğin kademeli olarak kaldırılmasına devam ediliyor. Yine isteyen kişiler sadece inşaat tamamlandığı anda bu ipoteği kaldırma hakkına da sahip bulunuyor ve bu haktan yararlanabiliyorlar.

Müteahhit Binayı Bitirmedi Ne Yapabilirim

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz