İnşaatı Başlamamış Ev Satın Almak

Bazen topraktan, yani inşaatı başlamamış olan bir evi satın almak; konut projelerine kıyasla daha karlı olabiliyor. Fakat bu durumda da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Mağduriyete uğramamak adına bazı detayları göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Müteahhit Araştırması

İnşaatı henüz başlamamış olan bir evi satın almak isteyenler, öncelik olarak binayı inşa edecek olan müteahhit ya da müteahhit firmayı araştırmalıdır. İnşa edecek olan müteahhidin ya da müteahhit firmanın önceki projeleri araştırılmalıdır. İnternet üzerinden yapılabilecek olan müteahhit sorgulama işlemi ile müteahhidin daha önceki projelerini zamanında teslim edip etmediği öğrenilebilir.

Kat İrtifakı Tapusu

Topraktan ev satın almak isteyenler için bir diğer önemli konu ise kat irtifakı tapusu oluyor. Dairenin kat irtifakı bulunuyor ise bina tamamlandığı zaman hangi katta bulunacağı gibi binadaki yerini belirleyen önemli unsurlar belli oluyor.

Tapu Kayıtları İncelemesi

Henüz inşa işlemlerine başlanmamış bir binadan daire alınacağı zaman binanın yapılacağı arsanın tapu kayıtlarının incelenmesi ve binanın, belediyenin imar planına uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Arsa üzerinde inşaat yapılabilmesi için kanuni açıdan uygunluğunun yanı sıra sözleşme aşamasında kararlaştırılmış olan bağımsız bölüm sayısının gerçekleştirilebilir olması da önem arz ediyor.

Teslim Tarihi

İnşaatına başlanmamış bir evi satın almanın riskleri arasında teslim edilme tarihi listenin başını çekiyor. Bundan dolayı müteahhitle yapılan anlaşma esnasında teslim tarihine dikkat edilmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz